על האבסורד של תקצוב "כל יכול"

סיפורה של חברת כל יכול שמעסיקה כ-200 עובדים נכים, נחשף במהדורה המרכזית: לחברה אין כסף לתשלום משכורות והפתרון שימנע את סגירתה, לא נראה באופק. הצצה פשוטה בכמה מספרים מסבירה כיצד הסגירה הזו תעלה למשלמי המסים הרבה יותר מאשר לסבסד את החברה שמעסיקה אותם

למרות התמיכה הציבורית ושל חברי הכנסת אין פתרון שיציל את חברת כל יכול מסגירה. זה מרגיז לא רק מהצדק החברתי אאל גם מהכסף וההיגיון הבריא. כדי להציל את כל יכול צריך סכום שנע בין 2.5 לשישה מיליון שקלים, זה הכל.

הצטרפו לדף הפייסבוק של אודי סגל

אז איפה הכסף? התשובה והפשטנית היא אצל החברות העשירות, מיועד לחרדים ולערבים. מסלולי עידוד התעסוקה של משרד התמ"ת מאפשרים לכל מי שמעסיק בעלי מוגבלויות, ערבים חרדים ותושבי הפריפריה מענקי עידוד. על פי נתוני המשרד חברות שעוסקות בדיוק באותו תחום - מוקד טלפוני - קיבלו עשרות מיליוני שקלים.

חברת תקשוב למשל של משפחת לבנת קיבלה מעל 90 מיליון שקלים כדי לקלוט 1,300 עובדים בכרמיאל ועכו, 60,000 שקלים לעובד. בזק אונליין קיבלה 12 מיליון שקלים על קליטת 150 עובדים בקריית גת וקריית מלאכי, שוב, 60,000 שקלים לעובד. כל יכול קלטה 200 עובדים נכים וקיבלה רק 900,000 שקלים - 4,500 שקלים לעובד. אלו הנתונים היבשים.

איפה הכסף? איפה השכל. אודי סגל (חדשות 2)
האשמה היא לא במרכז ההשקעות אלא במטה לשילוב בעלי מוגבלויות במשרד התמ"ת שלא תמך ואפילו סיכל את הפניות של החברה. אבל השורה התחתונה מתסכלת במיוחד: מנכ"ל הביטוח הלאומי סיפר שהמדינה מוציאה 400,000 שקלים על שיקום תעסוקתי של נכה אחד. כלומר, שהמדינה רוצה להחזיר 500 נכים לשוק העבודה זה עולה לא 200 מיליון שקלים, לא פחות. כל יכול עושה את זה ב-20 מיליון שקלים.

אם כל יכול תיסגר זה יעלה למדינה, לנו, כמעט 100 מיליון שקלים כדי להחזיר את עובדיה המפוטרים לעבודה. כדי להציל אותה צריך רק 5 מיליון שקלים. אז החשבון פשוט והשאלה היא לא רק איפה הכסף, אלא גם איפה השכל?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת