שובו של הצוק הפיסקאלי

גם בארה"ב יודעים לדחוק את הבעיות עד לרגע האחרון. אחרי שמשבר הצוק הפיסקאלי נפתר שניות לפני השנה החדשה מגיע כעת שלב הקיצוצים. עכשיו אובמה צריך להתפתל ולשכנע את המחוקקים משני צידי המתרס לחתוך בבשר החי. איך הוא יעשה זאת? ג'ונתן מן , הפרשן הפוליטי של CNN, מנסה להסביר

עוד כאב ראש לאובמה. ארכיון (רויטרס)

הפוליטיקה העכורה בוושינגטון והחשבונות הלא מובנים שמנהל הממשל מגיעים לעוד תאריך יעד, וכעת עוד קיצוצים רחבי היקף נמצאים במרחק של שבוע אחד בלבד. "הקיצוצים האלה אינם חכמים", אמר השבוע הנשיא אובמה. "הם לא הוגנים והם יפגעו בכלכלה שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באמריקה קוראים לקיצוצים האלה "עיקולים". מושג משפטי מעורפל שמגיע השבוע לכותרות הראשיות בגלל 85 מיליארד הדולרים שירדו מהמשכורות וההוצאות של וושינגטון השנה. ההוצאות ממשיכות לעלות בסך הכל, אבל לא בסכומים שעליהם חלמו בבית הלבן.

כתוצאה מהקיצוצים האלה, מנסים בפנטגון בעוד מחלקות אחרות לשנות עכשיו את התכניות, לקצץ במשכורות ובשעות העבודה של מאות אלפים עובדים. בנמלי התעופה של ארצות הברית למשל, יהיו תורים ארוכים עוד יותר בגלל שאנשי הביטחון ומסכי האבטחה יקוצצו. השנה יפתחו פחות כיתות לימוד לתלמידי הגן - גם הכספים האלה כלולים ברשימת הקיצוצים.

אם האיום במשהו גדול ורע שעומד לנחות על הכלכלה האמריקנית נשמע מוכר, זה לא סתם - זה אמור להפחיד. הקרב המתמשך בין המחוקקים הדמוקרטים והרפובליקנים הביא את המשא ומתן בנוגע לתקציב, שוב, לקו סיום דרמטי.

הקונגרס האמריקני. יתקוטטו כל הדרך לפשרה (רויטרס)

רעיון "תפיסות הנכסים" היה במקור רעיון של הנשיא אובמה, הוא הגה אותו כאשר היה צריך לשבור את הקיפאון בשיחות הקודמות בנושא התקציב, כשהיה צריך לשאת ולתת עם הרפובליקנים על המספרים בפעם האחרונה שהם הגיעו למבוי סתום.

ארה"ב מציגה - כך תקצצו בביטחון

"העיקולים" הפכו לחוק שבו גם נקבע העונש על אי עמידה בתנאים. מחצית מסכום הקיצוצים יגיע ממערכות הביטחון - למרות מחאתם של הרפובליקנים. המחצית השנייה תגיע ממגוון רחב של תכניות אזרחיות - תכניות שיקרות לליבם של הדמוקרטים.

בדרך כלל, קו הסיום למו"מ על התקציב מגיע בתחילתה של שנה חדשה, אבל הפעם הדמוקרטים והרפובליקנים שהצליחו למנוע העלאת מסים לא הצליחו להסכים על אותם "עיקולים", הם רק הסכימו לדחות אותם, עד יום שישי הקרוב.

רפובליקנים רבים מאשימים את אובמה על כך שהוא יוצר בעיות ומגזים בסכנות שהן מביאות איתם. "הוא זה שהציע את מדיניות העיקולים, זה היה רעיון שלו, הוא זה שחתם על ההצעה הזו והפך אותה לחוק, עכשיו הוא אומר לנו שזה באשמתנו? נו באמת!", אמר חבר הקונגרס ראנד פול.

"אני הצבעתי נגד העיקולים מפני שלא חשבתי שזה יספיק. העיקולים בולמים בקצת את המשך הבזבוזים, אבל הם לא עוצרים אותם", הוסיף פול. הקונגרס חוזר מהפגרה בשבוע הבא וסוף סוף הוא עשוי להגיע להסכמות. אם לא, האמריקנים עשויים להיווכח שחלק מהשירותים שהם מקבלים כמובן מעליו לוקחים עכשיו הרבה יותר זמן או כלל לא מגיעים.

הדמוקרטים יאשימו את הרפובליקנים, הרפובליקנים יאשימו את הדמוקרטים , אבל וושינגטון מצאה, בלי להתכוון, דרך לקצץ בתקציב. קיצוץ שלא היה ניתן להגיע אליו, כנראה, בשום דרך אחרת.