אינתיפאדה שלישית? התשובה היא לא

האירועים האלימים בשטחים במחאה על מצב האסירים הפלסטינים הולכים ומתפשטים, ובמערכת הביטחון בישראל חוששים מהתפרצותה של אינתיפאדה שלישית. בטור פרשנות מיוחד טוען כתבנו בשטחים אוהד חמו כי אינתיפאדה נוספת דווקא לא צפויה לפרוץ

כשאני נשאל בימים האחרונים האם אנחנו לקראת אינתיפאדה שלישית, התשובה היא לא. ומדוע לא? כי התנאים שיצרו שתי האינתיפאדות הראשונות מ-1987 ו-2000 לא קיימים עכשיו, ובראש ובראשונה הדלק והמנוע שהניע אותן - אותם צעירים מוסתים שעודדו על ידי הרשות הפלסטינית. הדבר הזה היה קיים באינתיפאדה הראשונה אצל גורמים בפת"ח - וכמובן באינתיפאדה השנייה. נכון לעכשיו, הוא לא קיים - והתרחיש לפריצתה של אינתיפאדה שלישית אינו ריאלי.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אוהד חמו

למרות זאת, מה שרואים בימים האחרונים הוא צבר של אירועים יוצאי דופן - גם בהיקפם, וגם בפריסה הגיאוגרפית שלהם. היום הייתי בחברון, כשמאחוריי עשרות של צעירים פלסטיניים שמיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל. כך בחברון, כך גם במקומות נוספים בגדה המערבית.

האירועים יכולים לגלוש לכדי הסלמה, לא לאינתיפיאדה

האירועים שמתרחשים בימים האחרונים בשטחים קורים בגלל שביתת רעב של ארבעה אסירים פלסטיניים הכלואים בישראל. זו סוגיה שיש סביבה קונצנזוס בחברה הפלסטינית. האירועים היום התרחבו עקב מותו של אחד האסירים הפלסטינים אתמול, מנסיבות שאינן ברורות בשלב זה. גם האירוע השבוע בקוסרא, בו נורו שני פלסטינים על ידי מתנחלים - כך לטענתם.

הסוגיה הרלוונטית והחשובה בכל האמור לפרץ האלימות הנוכחי היא עמדת הרשות הפלסטינית - וזו לא מעודדת את המתפרעים בניגוד לימי האינתיפאדה השנייה, אלא להפך. אנשי הרשות הפלסטינית מנסים למנוע מהצעירים ליידות אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל.

עכשיו השאלה היא האם המצב יימשך, יסלים או יידעך בימים ובשבועות הבאים. המצב עלול להסלים במקרה שבו ימות אסיר פלסטיני ששבת רעב בכלא הישראלי או שתהיה פגיעה במפגינים באירועים בשטחים.