פרשת האסיר X: "מראה לא סימפטית מול ישראל"

בעוד התחקיר באוסטרליה מעלה שאלות קשות אודות ההתנהלות של מערכת הביטחון, בישראל עדיין שותקים ולא מתייחסים לפרשה המסתורית והמסעירה. פרשננו הצבאי רוני דניאל ועורך חדשות החוץ ערד ניר על סימני השאלה המטרידים שעולים מהתחקיר

בישראל עדיין לא מתייחסים לפרשת "האסיר X", שעל פי דיווחים באוסטרליה היה סוכן מוסד ושם קץ לחייו בכלא איילון. עם זאת, הפרשה לפי הפרסום מעלה שאלות קשות אודות התנהלות מערכת הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רוני דניאל: "יותר סימני שאלה מסימני קריאה"

הדבר היחיד שמתייחסים אליו בישראל הוא אותו תחקיר אוסטרלי, שבו יש כמה קביעות. יש הרבה סימני שאלה וספקולציות, אך לא נקבע מה קרה לו. התחקיר חושף את מסלול חייו מאוסטרליה לישראל ואת כליאתו בכלא איילון. התחקיר מעלה השערות שמא האיש היה קשור למוסד, אך אין קביעה משמעית כי יש קשר בין הדברים.

רוני דניאל (חדשות 2)

הנושא מוחזק הרחק מעיני הציבור, אולם היה פרסום על אסיר אלמוני בכלא איילון. יש אינטרס לשמור את הדברים בערפל והם נחשפים דרך התחקיר. התחקיר האוסטרלי מעלה יותר סימני שאלה מאשר סימני קריאה.

ערד ניר: "איך האסיר התאבד?"

אחת השאלות המרכזיות שעולות מן התחקיר האוסטרלי היא איך קורה שהאסיר שהוחזק בתא של יגאל עמיר, שנמצא תחת אבטחה כבדה וחסין התאבדות התאבד? בתחקיר טוענים כי גופתו הועברה לאוסטרליה על ידי זק"א עם תעודת פטירה של ניתוח של אבו כביר עם קביעה כי האיש התאבד.

ערד ניר (חדשות 2)

הכתב של הרשת האוסטרלית העמיד את שר החוץ של אוסטרליה במבוכה משום שלא ידע את פרטי הפרשה. מהתחקיר עולה שבן זייגר עשה מספר עבירות על החוק האוסטרלי והחזיק יותר מזהות אוסטרלית אחת. התחקיר גם מציב מראה לא סימפטית מולו בישראל. כשמתברר כי האסיר הוא יהודי נשאלות הרבה יותר שאלות.