האם ישראל שינתה את "הקו האדום"?

על רקע הדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה, בישראל עדיין שותקים. רוני דניאל על האפשרות לשינוי ב"קו האדום" של ישראל ועל החשש שנשק כימי יזלוג לארגון חיזבאללה, שלא יפחד להשתמש בו. גם אם הנשק יזלוג, צה"ל עדיין הרבה יותר חזק מחיזבאללה

"גילוי הלב" הסורי אתמול לא משנה את המדיניות הישראלית, שעדיין לא מגיבה או מתייחסת לפרסומים זרים על תקיפה של צה"ל אתמול בסוריה. כל אמצעי התקשורת בעולם, ולא רק הסורים, מדווחים על כך שישראל תקפה שיירה שהובילה על פי הערכות טילים נגד מטוסים שהיו בדרכם מסוריה ללבנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצטרפו לדף הפייסבוק של רוני דניאל

גם אם הידיעה נכונה או לא נכונה, תפיסת הביטחון של ישראל במשך שנים הייתה שישראל לא פועלת מול התעצמות של יריב, פרט לעניין אחד שהוא קריטי: הגרעין, כמו שהיה במקרה של הפצצת הכור בעירק. אך אם הידיעה נכונה, אנו רואים פה שינוי: ישראל שרטטה קו אדום מול הסורים, מול הלבנונים, מול חיזבאללה ומול כולם והקו הזה אומר שישראל לא תאפשר העברת נשק שיכול להגביל את היכולת שלה לפעול, אם הוא עובר לארגון לא-מדינתי.

בכך, אנו נכנסים לתוך מסדרון שבהחלט יכול לחייב סדרה של תקיפות. ככל שהמודיעין טוב, ובישראל הוא טוב, הוא יצביע על עוד מהלך של ניסיון העברת נשק, ואז ימשיכו לתקוף (על פי פרסומים זרים). המסדרון הזה יכול להביא להתחממות רחבה יותר מאיזושהי פעולה עלומה בלילה במרחק רב מגבול ישראל, וכך צריך לראות את המציאות שלתוכה אנו נכנסים.

רוני דניאל (חדשות 2)

הסורים לא רוצים התכתשות עם ישראל

צבא סוריה נמצא בסוג של לחימה כבר שנתיים נוכח המורדים שתוקפים אותו, והדבר האחרון שהסורים צריכים על ראשם זה התכתשות עם ישראל. עם זאת, גם אם כל הנשק הסורי יגיע לחיזבאללה עדיין לא מושג שוויון עם צה"ל אך זה משהו שיכול להגביל בוודאי את טיסות חיל האוויר ולאיים עליהן יותר. גם טילי חוף ים רוסים שהגיעו לסוריה יכולים לפגוע בטווחים ארוכים כ-300 ק"מ בכל כלי שיט, והסקאדים יכולים להגיע למרחקים של יותר מ-600 ק"מ. הנחת העבודה של צה"ל היא שכל מה שנמצא במחסני הצבא הסורי יגיע בסוף למחסני הנשק של חיזבאללה.

אם אכן הדיווחים נכונים, ישראל פועלת לרדד את יכולות חיזבאללה שרוצה להצטייד בעוד נשק. כל עוד נשק כימי נמצא במחסני הצבא הסורי ושם יש איזשהו סוג של אחריות מדינתית אז לא מתרגשים מזה יותר מדי, אבל כשהמערכת הסורית מתפרקת זה עלול ליפול לארגונים לא-מדינתיים ולהם יהיה קל יותר לעשות שימוש בנשק הזה. ישראל לא מוכנה להשלים עם מצב כזה ותעשה מה שאפשר כדי למנוע זליגה כזאת.