פרשנות: אסד חלש מדי כדי להגיב לתקיפה ישראלית

אסד דווקא יכול להיות מרוצה מתקיפה ישראלית בארצו: הוא יקווה שהיא תגרום למורדים לזנוח את המאבק נגדו, ולהתאחד נגד ישראל. הסיכוי שיגיב לתקיפה, אם היתה, נמוך

חלש. בשאר אסד, ארכיון (סוכנות הידיעות הסורית)

בין אם התקיפה הישראלית בסוריה אכן התרחשה, ובין אם לאו, סביר להניח שלהנהגה הסורית יש אינטרס להפנות עכשיו את תשומת הלב לכיוונה של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החשש בישראל היה שכאשר אסד יהיה עם גבו אל הקיר, הוא ינסה לעשות שימוש בנשק הכימי שלו נגדה. בשלב הנוכחי זה לא קורה, ונראה שנשיא סוריה בשאר אסד מנסה כעת להפנות את אור הזרקורים אל עבר ישראל.

בעבר, כשישראל, על פי פרסומים זרים, תקפה את הכור הגרעיני בסוריה, אסד שתק, לא הגיב ולא אישר. אז הוא היה חזק בשלטון. הפעם, אם אכן ישראל תקפה, הוא שלח את דובר הצבא לאשר ולפרט. השינוי הזה מעיד על מצבו הקשה של אסד בשלטון.

לאסד נוח עכשיו להציג את ישראל כתוקפנית. אולי זה, הוא עשוי לחשוב לעצמו, ישכנע את כוחות המורדים להפסיק ללחום נגדו, ולהתאחד נגד ישראל. זהו ניסיון נואש של אסד לזעזע את גורמי האופוזיציה.

בנוגע ליכולת התגובה של סוריה להגיב למהלך כזה - מדובר ביכולת נמוכה הרבה יותר מבעבר. הצבא הסורי עסוק כעת בהישרדותו ובהישרדות שלטון אסד, ויהיה לו קשה להתרכז בתקיפה של כוחות חיצוניים.

ד"ר בועז גנור הוא סגן דיקן בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה. מומחה לטרור, לוחמה בטרור וביטחון המולדת.