מי יהיה המבוגר האחראי?

נגיד בנק ישראל הפרופ' סטנלי פישר הודיע שיפרוש מתפקידו בסוף יוני. בכך, הוא מותיר את המשק ללא "המבוגר האחראי". קרן מרציאנו בטור פרשנות מיוחד על פרישת הנגיד ועל השלכות המהלך

פורש. הנגיד פישר (אימג'בנק)

כבר יותר משנה אנחנו יודעים שהוא מיצה. שהלהט, ההתלהבות ויש שיאמרו גם הציונות דעכו. מאז שהגיש באמצע השנה שעברה את מועמדותו לתפקיד יו"ר קרן המטבע, היה ברור שזה רק ענין של זמן עד שפרופ' סטנלי פישר יעזוב את לשכתו הצנועה בקומה השביעית בבנק ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מספיק להסתכל הערב הזה על זרם ההודעות הבלתי פוסק של ראשי המשק שמביעים צער על פרישתו כדי להבין עד כמה הוא יחסר לכלכלה הישראלית. ה"מבוגר האחראי " היה הכינוי שהוצמד לו, ושיועציו נהנו לטפח. ביושר הוא זכה בכינוי הזה - עוגן בטוח בתוך ים של פוליטיקאים שלא תמיד טובת הקופה הציבורית עמדה לנגד עיניהם.

הרבה סיכומים נראה ביממה הקרובה על פועלו של האיש שכיהן שמונה שנים כנגיד ובחר לסיים את הקדנציה שלו שנתיים מוקדם מהצפוי. ידברו על הסיוע הקריטי שהגיש לקובעי המדיניות לאורך שני משברים כלכליים עולמיים, יחמיאו למעמד הבינלאומי יוצא הדופן וישבחו את האישיות הנעימה והלא מתלהמת. באותה נשימה גם יזכירו את הביקורת: את מדיניות הריבית הנמוכה שהיתה הדלק העיקרי לבועת הנדל"ן ואת רכישות הדולרים שלא תמיד הניבו פרי.

ההודעה תפסה את הצמרת בעיצומה של טלטלה

מבחינתו של ראש הממשלה נתניהו ,עיתוי הפרישה של פישר גרוע במיוחד. נכון, פישר נהג בג'נטלמניות ולמרות שרצה להודיע על פרישתו עוד לפני הבחירות הוא עיכב את ההודעה כדי שהדבר לא יתפרש כתקיעת סכין בגבו של נתניהו, שהביא אותו לתפקיד כאשר כיהן כשר אוצר.

למשק דרוש מבוגר אחראי (חדשות 2)
אבל נתניהו מגלה עכשיו שאף פעם אין עיתוי נוח לפרישה של נגיד. ההודעה היום תופסת את הצמרת הכלכלית בעיצומה של טלטלה. במשרד האוצר יש יחסים עכורים במיוחד בצמרת. ראש אגף התקציבים הדיח את הסגן שלו על רקע חילוקי דעות וחילופי האשמות על הגרעון שיצא משליטה. זמן רב לא זכורה התנהלות כל כך בעייתית באגף התקציבים- אולי האגף הכי חשוב בשירות הממשלתי. וכל זה עוד לפני שהגענו למנה העיקרית: הצורך להביא בתוך 45 יום מכינונה של הממשלה החדשה תוכנית גזירות דרמטית וכואבת . נתניהו מגיע למערכה הזו מוחלש במיוחד: גם על רקע תוצאות הבחירות וגם בגלל שאין לו עכשיו על מי להישען בצמרת הכלכלית.

ולכן, בזמן שכולנו נמשיך לדון על שיוויון בנטל אנחנו בעצם מתעלמים מהמשימה החשובה יותר שניצבת כעת בפניו של ראש הממשלה: הכנת תקציב מדינה אחראי ושקול וייצובו המהיר של המשק ושל משרד האוצר. זה האתגר הגדול של נתניהו ושל השותף הבכיר לפיד. צריך להחליט במהירה על זהותו של שר האוצר הבא ושל הנגיד הבא ולשנס מותניים לקראת תקופה כלכלית לא פשוטה. או בקיצור: למשק במצב לא מזהיר דרוש מבוגר אחראי.