מי אתה באמת, צ'אק הייגל?

מהשירות בוויטנאם, דרך שתי כהונות כסנאטור ועד לתפקיד הבכיר ביותר בפנטגון. פרשן סי.אן.אן, ג'ונתן מן, משרטט קווים לדמותו של שר ההגנה החדש של ארצות הברית, צ'אק הייגל

ג'ונתן מן (חדשות 2)

אמנם הוא עוד רחוק מניהול הצבא האמריקני, אבל הבחירה של הנשיא ברק אובמה בצ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה הבא כבר עוררה קרב תקשורתי ומאבק הסברתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנשיא החליט על מינוי שנועד לעצבן" , אמר חבר הקונגרס לינדזי גראהם. "אני חושב שזו בחירה שנויה במחלוקת". השבוע הכריז אובמה כי שר ההגנה שלו יהיה הייגל- דמות מוכרת בוושינגטון עם ניסיון פוליטי, אקדמי וצבאי עשיר מאוד.

הייגל, בן 66, למד על המלחמה בדרך הקשה: הוא שירת בוייטנאם יחד עם אחיו. לכל אחד מהם יצא להציל את חייו של השני, הם זכו יחדיו בחמישה איתורי "לב הארגמן", על פציעותיהם בחמישה קרבות שונים באזור הדלתא של נהר ה"מקונג". הייגל יהיה שר ההגנה הראשון שעשה את כל הדרך מחייל פשוט בשורות הצבא, עד לתפקיד הבכיר ביותר בפנטגון.

הוא נבחר בעבר לשתי כהונות כסנאטור רפובליקני ממדינת נברסקה והיום מלמד דיפלומטים צעירים באוניברסיטה היוקרתית של וושינגטון - ג'ורג'טאון. בדרך כלל, כשנשיא דמוקרטי ממנה רפובליקני לתפקיד בכיר, הוא מקווה לקבל את תמיכתם של חברי שתי המפלגות, אך זה לא הסיפור הפעם. למעשה, חבריו של הייגל למפלגה הם מבקריו החמורים ביותר ומושכים את תשומת הלב לפעילות הדיפלומטית שניהל מחוץ לגבולות הקונצנזוס. לעיתים כזו שניהל לפני שנים רבות.

הייגל דחף למשא ומתן עם הפלסטינים

למד על המלחמה בדרך הקשה. הייגל (חדשות 2)

הייגל תמך במלחמה שניהלה ארה"ב במשטרו של סדאם חוסיין, אבל אמר שהוא מתחרט על המעשה. הוא קרא למשא ומתן עם אירן וסוריה ואמר כי המהלך הכרחי להשגת מטרותיה של ארצות הברית במזרח התיכון. הוא אף דחק בממשל הישראלי לשאת ולתת עם הפלסטינים והתלונן ב-2006 שבוושינגטון "הלובי היהודי מצליח להפחיד הרבה מאוד אנשים". ב-1998 הוא אמר כי "שלום מגיע דרך השיח עם אנשים, הוא לא נמצא בקצה של החרב או האקדח".

מתנגדיו של הייגל מתכוננים לכניסתו לתפקיד, עם הכנות שהחלו עוד לפני ההודעה הרשמית. "ועדת החירום למען ישראל", ארגון פרו-ישראלי עם זהות רפובליקנית, פרסם סרטון בגנותו ויצא למלחמה ברשתות החברתיות.

כעת, גורלו תלוי בסנאט, שם לדמוקרטים של אובמה יש רוב. למרות שחלק מאנשי הנשיא לא חשים נוח עם עמדותיו של הייגל, הם צפויים לאשר את המינוי ברוב דחוק.

ככל הנראה, הרפובליקנים ינסו לסבך את העניין. תהיה להם הזדמנות להקשות על הייגל בשימוע פומבי, חלק מוכר ולעיתים סוער בהליך המינוי. במהלך השימוע הזה, הייגל יאלץ להתמודד עם האשמות לא פשוטות. מתנגדיו גם ינסו להפעיל הליכים פרוצדורליים כדי להקשות על המינוי. הייגל, מצידו, כבר מתכונן להשתלט על הפנטגון בימים שבהם ארצות הברית מסיימת שתי מלחמות, כוחות אמריקנים עוזבים את אפגניסטן ועזבו כבר את עיראק.

אמריקה של אובמה עייפה ממלחמות והיא עשויה לקבל שר הגנה שמרגיש אותו הדבר.