הטבח בעיתון: קרב בין חופש לדיכוי

הפיגוע שביצעו שלושה חמושים במערכת המגזין "שארלי הבדו" בפריז היה ניסיון לפגוע בתמצית ערכיה של צרפת כמדינה ליברלית. אחד המבחנים החשובים בתולדותיה של הרפובליקה החל, וצפוי מאבק קשה

לא עוד פיגוע , אלא ניסיון לערעור היסודות (AP)

ב-11 בספטמבר 2001 מוטטו שלושה מטוסים חטופים את תמצית ערכיה של ארצות הברית: מגדלי הסחר העולמי - לב הקפיטליזם העולמי, ובניין הפנטגון - מרכז העצבים של המעצמה הצבאית הגדולה בעולם. ב-7 בינואר 2015, שלושה חמושים מוטטו את תמצית ערכיה של צרפת - משרדי השבועון הסאטירי "שארלי הבדו" ששימשו כדוגמא המובהקת לחופש הביטוי וחופש העיתונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטרתם הטבעית של פיגועי טרור היא לזרוע הרס ופחד - אנו הישראלים מכירים זאת טוב מדי למרבה הצער. מטרתם של מבצעי הפיגוע ב"שארלי הבדו" הייתה שונה: יותר משרצו לפגוע בצרפתים הם רצו לפגוע בצרפת. זו לא מתקפה דמוית אלו שראינו בצרפת בשבועות האחרונים. הפעם מדובר בחולייה מקצועית, מאומנת, חמושה ומאובזרת היטב שידעה בדיוק מה היא עושה - מערערת באלימות נוראית את יסודות הרפובליקה.

אלעד שמחיוף (חדשות 2)

לכל הפיגועים האחרונים באירופה ניתן היה להצמיד "תירוץ" אקטואלי - פיגועים נגד מטרות יהודיות נקשרו בתמיכה בישראל, ופיגועים אחרים נקשרו במאבק בארגוני טרור אסלאמיים. הפעם מתעוררים אזרחי צרפת למציאות שבה מתרחש פיגוע נורא שהמסר שלו אינו נקודתי ואקטואלי אלא כללי, רחב וחד משמעי: פגענו בכם כי אתם דמוקרטים, מערביים, כי אתם צרפתים.

"איני מסכים עם אמירותיך אבל אתן את חיי למען זכותך לומר אותן", אמר הפילוסוף הצרפתי וולטר, וברוח הזו, בבוקרו של ה-8 בינואר, צרפת מתחילה את אחד המבחנים החשובים בתולדותיה: דו קרב קשה בין אחדות לפילוג, בין חופש לדיכוי, בין העט לרובה.