האם ארה"ב בדרך למצוק נוסף?

וושינגטון הצליחה להתגבר על מצוק אחד, אבל כעת נראה כי ממתינים לה שלושה נוספים. הממשל האמריקני שכמעט נפל במצוק האחרון פנה פנייה קלה ומאז, הוא מתנהל - על הקצה. ג'ונתן מן, פרשן פוליטי ברשת CNN, בטור מיוחד

ג'ונתן מן, איש פוליטי (CNN)

אמריקה התקרבה מאוד וכמעט נפלה השבוע בצוק הפיסקאלי, אבל במקום לפנות בזהירות לאחור, הרחק מהצוק לכיוון השני, היא הסתפקה בפנייה קלה. עכשיו היא תיאלץ לתמרן בחודשים הקרובים תוך ידיעה שהיא עלולה עדיין ליפול מעבר למצוק. "כך וודאי תיראה שנת 2013", אמר חבר הקונגרס הרפובליקני דיויד שוויקרט. "זו המציאות שלנו מעתה".

המצוק הפיסקאלי היה קו הסיום שהגיע בתחילתה של השנה החדשה. הוא נוצר על ידי חברי קונגרס שנאלצו להגיע להסכמה באשר לדרך הפחתת החוב האמריקני. הם הכריחו את הממשל לערוך קיצוצים כואבים ולא פופולאריים כעונש על חוסר היכולת של המחוקקים הרפובליקנים והדמוקרטים להגיע למתווה ארוך טווח לפתרון המשבר.

אך הצדדים לא הגיעו להסכמה. לאחר חודשים ארוכים של שיחות מתישות, הצביע הקונגרס ביום הראשון של השנה בעד ההצעה רק כדי למנוע אסון כלכלי קולוסאלי. החשש כעת הוא כי הפתרון הוא זמני בלבד ויצליח לענות רק על חלק קטן מהבעיות הרבות של כלכלת ארה"ב. למעשה, עשויים בתקופה הקרובה להגיע שלושה "מצוקים" נוספים שעלולים לקצץ דרמטית בתקציב הממשל.

בדרך למצוק נוסף? ארה"ב נערכת למשבר כלכלי

הקונגרס על הקצה, ארכיון (CNN)
ההסכם שהושג השבוע לאחר 11 שעות של דיונים רק דוחה את הקיצוצים בחודשיים - הקונגרס עדיין צריך להגיע להסכמה על הצעדים שיחסכו בהוצאות. כפי שזה נראה עכשיו, אמריקה תעמוד שוב מול מצוק פיסקאלי כבר בחודש מרץ הקרוב.

הקונגרס האמריקני עוד צריך לאשר את הוצאות הממשל ונראה כי הפוליטיקאים המקומיים לא מצליחים שוב להגיע להסכמה על חלוקת החשבון. אם חברי הקונגרס לא יצליחו לגבש תכנית שתביא להגדלת תקרת החוב האמריקני, וושינגטון תישאר במצב כלכלי רעוע כבר בחודשים הקרובים.

הקונגרס טרם הצליח לגבש דרך פעולה בנוגע לתקציב השנתי לממשל מאז שנת 2009. במקום זה, הוא פועל בכל פעם עבור תכנית הוצאות לטווח הקצר בלבד. תוקפה של התכנית הנוכחית יפוג בחודש מרץ, ואז נראה את המצב שכבר זכינו להכיר היטב - חשש ממשבר ממשי. "יש לנו הסכם בין שתי המפלגות לזמן הקרוב", הבהיר חבר הקונגרס הדמוקטי פיטר וולש. "עד כמה זה מקרב אותנו למטרה? לא קרוב למקום שאליו אנחנו שואפים".

גם בארצות הברית יודעים כעת, וושינגטון אמנם הצליחה להתגבר על מצוק אחד, אך יש עוד שלושה בדרך. הממשל הצליח להבטיח את שרידותו הכלכלית הזמנית, אך הוא מתנהל על הקצה.