פרשנות: מדוע באמת ליברמן החליט להתפטר?

יועציו ועורכי דינו של ליברמן הבינו כי לראשונה מזה 13 שנים, הרוח נושבת דווקא לטובתו של ליברמן והמליצו לו להתפטר. ירון אברהם על ההבנה של שר החוץ וסגן ראש הממשלה כי החלטה כזאת תועיל לו למרות שהוא אינו מחויב בה, ועל ההשפעה של המהלך על הבחירות הקרובות

"המפלגה תחכה בחוף מבטחים" (AP)

בדיוק 24 שעות חלפו בין פרסום הודעת היועץ המשפטי לממשלה על כוונתו להגיש כתב אישום נגד ליברמן בפרשת השגריר מבלרוס, להודעתו של שר החוץ כי בכוונתו להתפטר מן הממשלה. 24 שעות שבהן מישש ליברמן את הדופק התקשורתי, הציבורי, הפוליטי והמשפטי - עד שגמלה בלבו ההחלטה. ליברמן הבין כי פרדוקסאלית - ההתפטרות רק תועיל לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יועציו ועורכי דינו של ליברמן הבינו כי לראשונה מזה 13 שנים, הרוח נושבת דווקא לטובתו של ליברמן. התיק המרכזי, שנגע להעברות כספים בשווי של מיליוני דולרים לחברות הקש, נסגר מחוסר ראיות. כל התפתלויותיו של היועץ המשפטי לממשלה בהחלטתו לא טשטשו את השורה התחתונה: אין בידי הפרקליטות מספיק חומר ראייתי כדי להרשיע את ליברמן בבית המשפט. במילים אחרות, התיק הופך לשאלת פרשנות, וכפי שהסתמן בפרשת אולמרט, פרשנותו של בית המשפט עלולה להטיל רפש על פרשנות הפרקליטות.

מכל החקירות, חיקורי הדין, החיפושים, ההאזנות, ההכפשות, ההדלפות, נשארה פרשה אחת: פרשת השגריר זאב בן-אריה, שעל פי החשד הדליף לליברמן מידע סודי, לכאורה, על חיקורי דין שמתבצעים נגדו בבלרוס. ליברמן טוען כי קיבל מידו של השגריר פתק, קרא אותו - והשליך אותו מיד לאסלה. מספר שנים לאחר מכן השגריר עבר את הוועדה המקצועית שבראשה עמד סגנו של ליברמן דני איילון, ומינויו לשגריר אושר בממשלה, מבלי שליברמן מספר על ה"תקרית".

המפלגה שלו תחכה לו בחוף מבטחים

ליברמן הבין אתמול דבר אחד פשוט: גם התיק הזה, שבו הוא מואשם ב"הפרת אמונים", גבולי. שגם ממנו הוא יכול לצאת בשן ועין, אבל לצאת. פרקליטו המליצו לו להתפטר, אף כי אינו חייב לעשות זאת, נכון לעכשיו, טרם פרסם היועץ המשפטי את חוות דעתו בנושא ועוד לפני שנידונו העתירות בבג"ץ.

שר החוץ, שלא מוכר ביכולת אסטרטגית בינלאומית מרשימה, הוכיח שוב שדווקא את המישור הפנימי הוא יודע לתפעל. הוא החליט להתפטר כעת, פחות מארבעים יום לפני הבחירות, לאחר שהבין כי גם הפרקליטות תרצה לסגור את הסיפור מהר ככל האפשר ולהגיע לעסקת טיעון. אחרי שייסגר התיק, וליברמן יקבל, אם יקבל, את העונש שייחתם בעסקת הטיעון, הוא יוכל לחזור. נקי וצח כשלג. בינתיים, העתירות שהגישו בתנועה לאיכות השלטון ובמרצ, על ידי ח"כ זהבה גלאון, אינן רלוונטיות. ליברמן הפך את עצמו לזה שמפרש את תקדים דרעי-פנחסי. הוא לא חייב להתפטר, טוען ליברמן, אך לא ייתן לבג"ץ לקבוע אחרת. על הדרך, גם הוכיח ש"מילה זאת מילה", אחרי שב-3 באוגוסט 2009 אמר בישיבת סיעת ישראל ביתנו, כי במידה ויוגש נגדו כתב אישום - יתפטר לאלתר מתפקידו.

ויש עוד סוגיה שנשכחה אי שם בדרך, וגם היא תרמה להחלטתו של ליברמן להתפטר: הסוגיה הפוליטית. מפלגתו של ליברמן, "ישראל ביתנו", מוגנת כעת. היא מובלעת בתוך הליכוד. שתיים הן ולא יודעות. כיום גם אפשר להניח שליברמן חשב גם על הדיבידנד הזה, כאשר חבר לנתניהו במהלך שככל הנראה הכריע את הבחירות. כעת הוא יכול לפרוש, לעסוק רק בנושא המשפטי, והמפלגה שלו תחכה לו בחוף מבטחים. כשיסיים, ללא קלון, את הפרשה המשפטית, הוא יוכל לבחור איזה שר יהיה. ממש כמו פרשת השגריר בן אריה, גם נתניהו לא ידווח לממשלה כי הייתה לו הכרות מוקדמת מעמיקה עם ליברמן.

ליברמן התפטר - סיקור מלא:

נתניהו לליברמן: "מקווה שתחזור לתפקיד בכיר בממשלה"

השר ליברמן הודיע: "אני מתפטר"

הפוליטיקאים בירכו: "התפטרות ליברמן מובנת מאליה"