הוראות הפתיחה באש בגדה לא קשרו את ידי החיילים בכפר קדום

האירועים האחרונים בגדה המערבית אינם מעידים בהכרח על פתיחתה של איניתפאדה שלישית, הסרטון המתעד חיילים נמלטים כביכול מפני המון פלסטיני ערוך בצורה מגמתית ואין צורך בשינוי הוראות הפתיחה באש - החיילים לא הרגישו צורך להגיב בירי

במערכת הביטחון בוחנים בימים אלה כל אירוע קטן שמתרחש באזור. אם בוחנים את כל האירועים האחרונים לקו אחד אז מבינים כי עדיין מוקדם לקבוע אם ההתפתחויות הולכות לאיזושהי אינתיפאדה שלישית. בנוסף, אין במערכת התרגשות מפני פתיחתה של אינתיפאדה כזאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם העימות שהיה בכפר קדום, בו תועדו חיילים כאילו הם נמלטים מפני המון פלסטיני, לא היה אירוע על רקע של שקט. כמעט מדי יום שישי מתנהלות שם הפגנות. נכון שההפגנות הלכו ופחתו מבחינת מספר המשתתפים אבל אחרי המבצע בעזה והנאומים של בכירי חמאס, פתאום ההפגנה בכפר קדומים קיבלה איזשהו רוח גבית.

ישנה מעין תסיסה בגדה שעדיין מוקדם מכדי להעריך אותה. בתחקיר שנעשה בחטיבת שומרון על התקרית שאירעה בכפר קדום עולה שהתמונות שראינו כולנו, בהן נראים החיילים נמלטים מפני מיידי האבנים, החיילים לא ביקשו ולא ביקשו היתר לירות. הם לא הרגישו מאוימים ולא הייתה להם כל כוונה לברוח. מדובר בעריכה מגמתית של התמונות כאשר לא הראו את הדברים כפי שהתרחשו במציאות.

המשחק של מצלמות באירועים מסוג זה, וכאשר מישהו בעל כוונה עורך אותן באופן מגמתי, נותנת לנו תמונה לכאורה לא סימפטית. אין כאן עניין של הוראות פתיחה באש שקשרו את ידי החיילים - הם לא הרגישו צורך לפעול אחרת מכפי שפעלו.