סוריה השתמשה נקודתית בנשק כימי

בשבוע האחרון גברו ההערכות כי ימיו של הנשיא הסורי, בשאר אסד - ספורים. בקהילה הבינלאומית הביעו את חששם מפני שימוש בנשק כימי נגד אוכלוסייה אזרחית - אם ירגיש המנהיג כי הוא עומד "עם הגב לקיר". רוני דניאל על האפשרות לפעולה ישראלית אם יזלוג הנשק הבלתי-קונבנציונלי לידיהם של ארגוני הטרור

ימיו של הנשיא הסורי בשאר אסד - ספורים. כמה ספורים? אף אחד לא יודע. בתקופה האחרונה הצליחו המורדים להשתלט על כל אזור החיץ לאורך רמת הגולן והצבא הסורי מתנהל שם כמי שנמאס לו ותש כוחו בלחימה. אך עם זאת, לא מתבצע שום ירי מכוון לשטח ישראל. גורמים בצבא מעריכים כי אפסה התקווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ידיעה חדשה שניתן לחשוף היא, שנעשה כבר שימוש נקודתי בנשק כימי בסוריה, והוא לא מאיים על אזרחי ישראל. זאת משום שרובו מרוכז די רחוק משטחה - צפונית-מזרחית לבירה דמשק. עם זאת, מסיבות מסוימות, לא המשיכו במשטר הסורי בפעילות הזו.

בישראל מנהלים המון דיונים לגבי מה לעשות עם הנשק הבלתי-קונבנציונלי בסוריה, וישנן שלוש מדרגות לשיקול הדעת בהנהגה הישראלית. הראשונה: אם אסד יפעיל את הכוח הזה נגד המורים - ישראל לא תתערב. אם הוא ייפול בידי המורדים - ספק אם ישראל תתערב. אך עם זאת, אם ייפול הנשק הכימי בידיהם של ארגוני טרור - ישראל תהיה חייבת לפעול. משום שאם המהלך הזה יקרום עור וגידים - אז מדובר בבעיה ישראלית.