אסד הפך לבן ערובה של המצב בסוריה

הקרבות באזור שדה התעופה הבינלאומי בסוריה נמשכים ונראה שגם הלחץ על אסד מתגבר - גם מכיוונם של הנשיא האמריקני אובמה וגם של נאט"ו שמאיימת בתגובה על כל שימוש בנשק הכימי שברשות הצבא הנלחם על מעוזיו האחרונים. אהוד יערי בפרשנות על הנשיא הסורי שמאבד שליטה על מדינתו שלו

הנשיא הסורי אסד קרוב לאבד שליטה על המדינה המדממת. המורדים מעריכים כי זה ייקח חודש-חודשיים, גורמי מודיעין במערב סורים שיש ביכולת צבא נאמניו להחזיק יותר מכך, אך אין ספק שהכוחות מנהלים כעת קרב בלימה. הם לא מסוגלים יותר לתפוס מחדש שטחים שאיבדו, הם מנסים ומצליחים למנוע מהמורדים לכבוש שכונות נוספות בלב דמשק ובעיר חלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצבא הסורי מותש, גם הוא חש היטב את האיום ההולך ומתגבר על צירי התנועה המרכזיים בסוריה - כולל הכביש המפורסם והחשוב המוליך בין דמשק לנמל התעופה הבינלאומי. המצב של אסד הורע בתקופה האחרונה, גם אם היה רוצה לשקול פרישה או עזיבה, איננו יכול לעשות זאת משום שבכך הוא יפקיר את הכוחות הנאמנים לו. הם ימנעו מהנשיא לנטוש ברגע הזה - בכך הוא הופך למעין "בן ערובה".

במערב טוענים לאחרונה כי הם מזהים הכנות של הסורים לאפשרות שיפעילו נשק כימי. בחודש יולי איימו הסורים כי יפעילו את הנשק הכימי אם תהיה התערבות חיצונית במלחמת האזרחים במדינה, כפי שעשה סדאם חוסיין בשנות ה-80 מול הכורדיים ופעם נוספת כשהצבא האירני חדר לתחום הריבוני של עירק.

בסוכנויות הידיעות מדווחים כי ברית נאט"ו תאשר היום פריסה של סוללות טילי פטריוט בגבול סוריה טורקיה. ההחלטה להציב טילים נגד טילים מגיעה על רקע הדיווחים כי בסוריה נעשים מאמצים להכשיר מצבורים של גז עצבים לשימוש הצבא.נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שביקר אתמול בטורקיה הביע את התנגדותו למהלך בטענה שפריסת הסוללות לאורך הגבול רק תוסיף למתיחות, ומנגד בנאט"ו תומכים בעמדת וושינגטון לפיה שימוש בנשק כימי לשימוש צבאי מהווה חציית קו אדום.

כעת, טענת המערב היא כי יש סימנים שהצבא הסורי ערבב את החומרים הנמצאים בשני מיכלים נפרדים ויחד יוצרים את אותו גז עצבים שהופך לכשיר לפעולה. טענה נוספת גורסת כי נצפו תנועות של הצבא הסורי עם פגזים של נשק כימי.

הסורים עומדים בינתיים באמירתם מאז אמש כי אין בכוונתם להפעיל נשק מסוג זה. הדבר כאמור הביא לאזהרות התקיפות של הנשיא האמריקני אובמה ושל מזכ"ל נאט"ו שהבהירו כי מדובר בחציית קו אדום שתוביל להתערבות. כך או כך, נראה כי הסוף של משטרו של אסד מתחיל להתקרב.