הרפובליקנים יסכימו להעלות מסים?

כשדצמבר החל ודיוני התקציב נמצאים בשיאם, שוב עולה המחלוקת בין הדמוקרטים לרפובליקנים: כולם תומכים בקיצוצים, אך הרפובליקנים מסרבים להעלות מסים עוד מימי רייגן. כעת, ישנם סימנים שמה שמכונה "ההבטחה", לא להעלות מסים, עומדת אולי לפני שינוי

הסכמה היסטורית? מקיין ואובמה בתקופת הקמפ (רויטרס)

כמו כומר שמפר את השבועה שלו או כלה ששוקלת מחדש את המשפט "עד שהמוות יפריד בינינו", כך הרפובליקנים באמריקה נסוגים מההבטחה שהם סיפקו לאמריקנים, האנשים שלהם שאמרו שהם ילחמו בהעלאת המסים, נאלצים עכשיו להעלות את התשלומים של האזרחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המדינה שלי יותר חשובה לי מעמדה נושנה בת 20 שנים" אמר הסנאטור סאקסבי צ'אמבליס. הנסיגה מעקרונות המפלגה היא סימן לאכזבתם של הרפובליקנים מתוצאות הבחירות החודש וגם התגובה למשבר התקציבי המכונה "הצוק הפיסקאלי".

הצוק המדובר הוא שילוב של מחסור ב-600 מיליארד דולר בגלל מדיניות של אי-העלאת המיסוי בהוצאות הממשל, מדיניות שתצא לדרך בינואר הקרוב. הכלכלנים טוענים שהדמוקרטים והרפובליקנים לא מסוגלים להסכים על דרך שתמנע את ההגעה אל התהום שבקצה הצוק.

הבור בתקציב: 600 מיליארד דולר

הצוק הוא תכנית הכנסות של 600 מיליארד דולר משילוב של העלאת מסים וקיצוץ בהוצאות המדינה - תכניות שיצאו לדרך בחודש ינואר הקרוב. הכלכלנים אומרים שאם הדמוקרטים והרפובליקנים לא ימצאו דרך להסכים על הדרך לסגירת הגירעון - התוצאה עשויה להיות מיתון בארה"ב.

הדמוקרטים מנסים למנוע העלאות במיסוי עבור רוב האמריקנים, אבל הם מאמינים שהעשירים צריכים לשלם יותר, הרפובליקנים נלחמים בעמדה הזו כבר חודשים. מקור המחלוקת הוא עניין של אמונה: כתומכים נחושים של ממשל קטן ומשמעת פיסקאלית, ברור שהרפובליקנים יתנגדו להצבת נטל גדול עוד יותר על משלמי המסים.

האמונה הפכה להבטחה של ממש ב-1986, בימי כהונתו של הנשיא הרפובליקני רונלד רייגן, כאשר פעיל רפובליקני משפיע בשם גרובר נרקוויסט שכנע רבים מחברי הקונגרס לחתום "כתב הגנה על משלם המסים" בו נשבעו שלא יצביעו לעולם בעד העלאת המסים. הארגון מתפאר בכך שהרוב המכריע של הרפובליקנים בסנאט ובבית הנבחרים - הסכים. בסנאט, מיעוט רפובליקני מתנגד להעלאת המסים, אבל זה לא עוזר לו, בבית התחתון (הקונגרס) לרפובליקנים יש רוב והם יכולים לנצח בכל הצבעה על חקיקה שכרוכה במיסוי חדש או נוסף.

גם הרפובליקנים תומכים בהעלאת מסים

אבל קומץ קטן של רפובליקנים משפיעים כבר החלו לסגת מהבטחתו, חלקם, כמו המועמד לנשיאות לשעבר ג'ון מקיין, פשוט משמיעים לאחרונה מילים מעורפלות בנושא. עדיין לא ברור כמה מחוקקים יישברו ויבחרו לחזור בהם מאותה ההבטחה, אבל הדרך הזו כבר נבחנה על ידי כמה מהדמויות הבולטות ביותר בקונגרס. נרקוויסט אמר שהוא לא רוצה לראות חברים רפובליקנים המפרים את הנדר, אבל הבוחרים החלו להביע עמדה ברורה ושונה. סקר כלל אמריקני חדש מראה שאפילו המצביעים הרפובליקנים תומכים ברוב של 52% בקיצוצים בהוצאות המשולבים בהעלאת המסים.

הנשיא ברק אובמה, מחוזק מהבחירה המחודשת בו , מנהל קמפיין ציבורי נחוש בעד הצעת התקציב. הוא קורא לרפובליקנים לשקול את עמדותיהם מחדש. "אני שמח לראות שאפשר להבחין ביותר ויותר רפובליקנים בקונגרס שמסכימים עם הרעיון שאנו צריכים גישה מאוזנת".

אמריקה כנראה לא תיפול מעבר לצוק הפיסקאלי, דיוני התקציב היו תקועים הרבה מאוד פעמים בעבר ובסוף הדמוקרטים והרפובליקנים תמיד הצליחו להגיע להסכמים לטווח הקצר, לסגירת הפער. אבל הוויכוח יכול להצית דרך חשיבה חדשה במפלגה הרפובליקנית - ההשפעה הראשונה של משבר התקציב - היא אבדן האמונה בעמדה השמרנית הכמעט מקודשת.