ההכרה באו"ם היא ה"טיל" של אבו-מאזן

יממה לפני המועד שבו צפויה העצרת הכללית לשדרג את מעמד הרשות למדינה משקיפה, הזהיר פרשן חדשות 2 לענייני ערבים, אהוד יערי, מפני השלכות המהלך. הנשק הדיפלומטי שירו הפלסטינים פגע בישראל ויסלול לנציגיהם את הדרך למוסדות הבינלאומיים, ובראשם בית הדין בהאג. אז למה בכל זאת שוררת בירושלים אווירה של שאננות?

פנייתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לעצרת הכללית של האו"ם, שם הוא צפוי לקבל הכרה בשדרוג המעמד הפלסטיני למדינה משקיפה שאינה חברה בארגון, היא אמנם מפלה דיפלומטית לישראל - אך אינה מהווה אסון מדיני. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהפלסטינים כבר קיבלו הכרה כמדינה עצמאית אחרי שיאסר ערפאת, לימים יושב-ראש הרשות, הכריז על הקמתה עוד ב-1988 - בכינוס שנערך באלג'יריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם מדיני בכיר בישראל התייחס היום בגיחוך למהלך שיזם אבו-מאזן, ואמר כי "ל'מדינה הפלסטינית' הזו יהיו פחות סמכויות מלעיר במשחק מונופול". זה לא בדיוק כך. משום שברגע שהפלסטינים יקבלו את ההכרה - סלולה עבורם הדרך לארגונים בינלאומיים כגון בית הדין הבינלאומי בהאג, וכן אפשרות לחתום על חוזים ואמנות עם מדינות אחרות. כמו כן, פתוחה בפניהם הדלת לדרוש בעתיד כי המשא-ומתן עם ישראל יחל בדיון על גבולות 1967.

בימים הקרובים ובעיקר אחרי ההצבעה נראה תמונות רבות של חגיגות. אלה יוכיחו שאולי אין בידי אנשיו של אבו-מאזן קסאמים - אך יש להם טילים דיפלומטיים. נכון להיום, עדיין פועלים הפלסטינים לגבש שינוי בנוסח ההחלטה - בעיקר כדי לזכות בתמיכתן של מדינות אירופיות נוספות.