כישלון או הצלחה? רק בדיעבד נדע

זאת הכרעה בין שתי ברירות רעות, כמו כל הכרעה מנהיגותית. כניסה קרקעית תראה שלנתניהו יש אומץ, והוא לא נרתע אבל תייצר בעיות. באפשרות השנייה, שקט יענה בשקט - ורבים יחושו החמצה. אודי סגל על המבחן שעומד בפני ישראל

אודי סגל (חדשות 2)

ישראל ניצבת מול צומת הכרעה. מצד אחד המשך המבצע, הרחבתו, גם מהאוויר וגם מהקרקע והיענות לדרישת הציבור, גם בדרום, גם בליכוד, ללכת עד הסוף וללמד את חמאס לקח. מנגד, קבלת התנאים להפסקת אש עכשיו ועצירת המבצע רגע לפני שנכנסים לעזה ולא ברור מתי יוצאים ואיך.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

זאת הכרעה בין שתי ברירות רעות, כמו כל הכרעה מנהיגותית. האפשרות הראשונה, שמתבצעת בינתיים בשטח, תוך הימנעות ממבצע קרקעי נרחב, נועדה להפעיל לחץ. הלחץ קיים, אבל, החמאס לא מתחנן להפסקת אש, לא נכנע ולא מרים דגל לבן. ספק אם יעשה זאת בכל מקרה. כניסה קרקעית תראה שלנתניהו יש אומץ, והוא לא נרתע אבל, תייצר מיד שתי בעיות.

מה תכלית המבצע? כרגע יש משימות מוגדרות עם קווי התחלה וקוי עצירה אבל המטרה היא לחץ, פגיעה, ועימות, לא מעבר לזה. יעד של שיתוק הירי הוא לא מעשי, הפסקת ההברחות או מיטוט החמאס זאת משימה ארוכת טווח - שתדרוש שהייה של שנה עד שלוש ברצועה.

הלחץ הדיפלומטי על ישראל יגבר, הלגיטמציה תתפוגג, תמונות הורגים רבים של הפלסטינים יסיטו את תשומת הלב , וכבר עושים את זה, מהטבח בסוריה ומהמשך התגרענות אירן, והבחירות ככל הנראה ידחו. אחרי כניסה, לנתניהו ברק וליברמן לא יהיה שום מרחב תמרון ציבורי ישראלי לצאת עם פחות מהפסקת ירי מוחלטת, כניעת חמאס, או מיטוט המשטר. לא בטוח שהצבא מסוגל לספק את היעד המדיני השאפתני הזה.

מצד שני - חמאס חושש מאד מכניסה קרקעית של צה"ל. כל ההישג של הכאילו הכרה בחמאסטן עם ביקורי המנהיגים והטורקי שבכה וראש הממשלה המצרי ילכו לפח.

באפשרות השניה, שקט יענה בשקט. עם הבנות עמומות שכל צד יוכל להציג כרשימת הישגים. החמאס בכל מקרה יכריז על ניצחון. הוא יאמר שהוא ניצח כי הוא הוכיח:

שיגור טילים לגוש דן וירושלים
המשך ירי מאסיבי- על אף הפגיעה במערך הרקטי.
רתיעה ישראלית מהסתבכות קרקעית בעזה, צהל מפחד להכנס.
והכרה דה פאקטו- חמאס מושל בעזה.

ישראל מצידה כבר החלה לשווק את הניצחון אם תופסק האש:

פגיעה בבכירים - בראשם געברי
פגיעה במערך הרקטות ארוכות הטווח אבל לא שיתוק.
ביקורת בינלאומית מועטה.
מצריים החדשה נרתמה לפיוס.

אצלנו יהיו רבים שיחושו החמצה. גם בתוך הממשלה. גם בציבור המצביעים. מצד שני מי כבר יכול לעקוף את נתניהו ברק וליברמן מימין? אבל ברמה המדינית יהיה מי שישאל איפה ההתרברבות ואיפה הביצוע? מה ילמד מזה חמינאי ומה יאמר אובאמה שישראל תדרוש מדיניות תקיפה ועימות צבאי מול אירן. החיים זה לא פיקניק. במיוחד לראש ממשלת ישראל. ההכרעה בקרוב. אבל לא בהכרח היום. הכל נזיל, ונתון למניפולציות.

שר בכיר אמר "איך אני יכול לשלוט במצב הרוח או המורל בתוך הראש של חמאסניק", זאת כנראה הבעיה. המבחן או הפתרון יהיה אורך ההפוגה. בדיעבד נוכל לקבוע אם זה היה כישלון או הצלחה.