איך עונים לשאלות הקשות? כך תעזרו להסברה הישראלית מהבית

שואלים אותכם למה ישראל פוגעת בחפים מפשע? טוענים בפניכם שהפצצות צה"ל הן פשע נגד האנושות? כך תוכלו לסייע להסברה הישראלית ולענות על השאלות הקשות מהעולם על המבצע בעזה

איך לעזור להסברה הישראלית? (רויטרס)

הקרב על דעת הציבור הוא חלק מרכזי במבצע "עמוד ענן", משני צדי המתרס. לכן חשוב לנו כישראלים לדעת לענות לשאלות הקשות שמוצגות לנו. הנה כמה טענות מקובלות, ותשובות שבהן אתם יכולים להיעזר כדי לענות לטענות אלו:

למה מדינת ישראל פוגעת באזרחים חפים מפשע ברצועת עזה?

מדינת ישראל עושה מאמצים אדירים כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע ברצועת עזה. המשימה קשה מאוד, בין היתר מכיוון שרצועת עזה היא האזור המאוכלס בצפיפות הגבוהה ביותר בעולם, ובעיקר משום שכמעט כל שיגורי הרקטות מתבצעות מתוך ריכוזי אוכלוסייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההפצצות הישראליות הן פשע נגד האנושות!

למעשה לישראל יש תמיכה בינלאומית יוצאת דופן במבצע זה. בין היתר משום שהתגובה הצבאית הישראלית באה במענה לאלפי רקטות ששוגרו כנגד אזרחים ישראלים, הנמצאים מחוץ לרצועת עזה. חשוב לזכור שמדינת ישראל, בתהליך ההתנתקות, פינתה את רצועת עזה והותירה אותה לאוכלוסייה הפלסטינית, אשר בתגובה בחרה להפציץ את אזרחי ישראל מאז ועד היום.

בניגוד למה שרבים חושבים לפי אמנת ז'נבה למניעת פשעי מלחמה, מדינת ישראל אינה עוברת על החוק כלל. ארגון או ממשל המשתמש באוכלוסייה כמגן אנושי אינו מוגן על ידי החוק הבינלאומי וכך גם תוצאות מעשיו ובמקרה הזה ההתקפה של מדינת ישראל על מתקני החמאס ברצועה אינה נחשבת לפשעי מלחמה.

למה יש מצור על עזה?

אין מצור על עזה, לפחות לא בצורה שבה אנשים בחו"ל מדמיינים את המצב. מדי יום מכניסה ישראל עשרות אלפי טונות של מזון ושאר מוצרים אל תוך הרצועה, גם בזמן הלחימה. אם יש מצור כלשהו, הוא מהכיוון של מצרים שמונעת כניסה ויציאה מתוך רצועת עזה ואל תוך סיני.

ישראל כן מונעת כניסה של ספינות או כלי טיס אל הרצועה, בעיקר בשל העובדה שהחמאס מנסה להבריח אמצעי לחימה ומימון אל תוך שטחי הרצועה.

למה אתם לא מגיעים להסכם עם החמאס?

חוסר בהסכם או הבנות בין ישראל לחמאס מקורו לא ב"נציות" ישראלית, אלא בעובדה שאמנת החמאס קוראת להשמדה של מדינת ישראל. גם מעשיה מאז יום הקמתה עולים בקנה אחד עם תפיסה בסיסית זו. לכן נשאלת השאלה, על בסיס איזה מכנה משותף עלינו להגיע להסכם עם החמאס?

ממשלת החמאס בעזה היא ארגון טרור קיצוני ואלים, אשר פוגע בזכויות האדם הבסיסיות ביותר של אזרחי עזה באופן שיטתי. לא רק זאת, אלא שכספי המערב הם אלו אשר ממנים אותו. וחשוב להזכיר לחברינו באירופה ובארצות הברית מהי תמונת המצב האמתית: המצב של תושבי עזה אינו קל, אך גם זה של אזרחי ישראל, אך מדינת ישראל אינה הגורם למעגל אלימות זה ברצועת עזה, אלא שיגור רקטות מתמשך על אזרחי ישראל, בניגוד להסכמים והבנות, ולמרות שמדינת ישראל מסרה את רצועת עזה לתושביה הפלסטיניים ללא שום תמורה.

ישראל היא מפרה שיטתית של זכויות האדם של הפלסטינים!

המפרה השיטתית של זכויות האדם של הפלסטינים היא דווקא הרשות הפלסטינית בעצמה, שמונעת חופש עיתונות וחופש ביטוי, מבצעת מאסרים והוצאות להורג ללא משפט, מאפשרת מעשי רצח של נשים על רקע כבוד המשפחה והתעללות בילדים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו כינס את מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, סטודנטים ואנשי הסברה, אנשי הניו מדיה מדובר צה"ל, נציגי משרד החוץ ומשרד ההסברה והתפוצות - בשיחת ועידה באמצעות 'האנג-אאוט' ברשת החברתית גוגל+. רבים מהם מתנדבים ומתנדבות אשר פועלים לסייע למאמץ ההסברה הלאומי.

ראש הממשלה, ידוע כמומחה בתחום ההסברה, לכן לא מפתיע שמצא כמה רגעים להודות לאנשים העוסקים במלאכת ההסברה: "אני מבקש להודות לכם. אתם עושים עבודה מאוד חשובה, אני עוקב אחרי הפעולות שלכם. אנחנו ב-4 חזיתות: חזית צבאית, חזית העורף, חזית מדינית וחזית הסברתית", אמר נתניהו.

המאמץ ההסברתי הוא מן החשובים במערכות מן הסוג הזה. הלגיטימציה להמשך הפעולה ברצועת עזה תלוי פעמים רבות בתמיכת העולם. אזרחים רבים מסביב לגלובוס נרתמים לטובת ישראל, ומסייעים להעביר מסרים התומכים בפעילות צה"ל וביעדי הממשלה. מרבית העבודה בחזית ההסברתית נמצאת ברשת, באתרי חדשות, טוקבטקים, רשתות חברתיות, בלוגים וערוצי יוטיוב.

עוד הוסיף נתניהו: מה שאתם עושים מאוד מחזק אותנו בחזית ההסברתית, אנחנו צריכים להיאבק על האמת, על העובדות, והעזרה שלכם לא תסולא בפז. העובדה שאתם מתמקדים בהפרחת כל תעשיית השקרים, והגעה לכלל הציבור שאתם מגיעים אליהם זאת תוספת משמעותית למדינת ישראל. אני רוצה להודות לכם, תמשיכו בעבודה החשובה".

עו"ד כלב מאיירס הוא מייסד מכון ירושלים לצדק - מכון משפטי לזכויות אזרח ופעיל למען הסברה ישראלית.  

למאמר באנגלית