החיסול - הצלחה מבצעית לא מבוטלת

בערבו של היום שבו יצא צה"ל למבצע "עמוד ענן" בעזה, ניתן לאמוד את ממדי הנזק שנגרם עד כה ואת צפי המשך הפעילות הצבאית ברצועה לימים הבאים. רוני דניאל על הנזק שנגרם לארגון חמאס ועל החזרת ההרתעה הישראלית

החיסול - הצלחה בלתי מבוטלת (חדשות 2)

חלומו הוורוד של כל מתכנן מבצע או מערכה הוא שמהלך הפתיחה יהיה כזה: פגיעה והרג של מי שעומד בראש צבא היריב. פעולה כזו, לבד מהערך המוראלי שלה - מובילה כל צבא או ארגון צבאי למערבולת של בלבול, חשדות ויכולת תפקוד פגומה. ההצלחה המבצעית והמודיעינית בחיסולו של אחמד ג'עברי, שהיה מטרה לחיסול בישראל שנים אחדות - היא לא מבוטלת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מותר להניח שחמאס עסוק, במקביל לכל מה שקורה, בשאלה מי הפקיר את ג'עברי. לבד מהקושי להפעיל את יחידות הארגון בהיעדר מפקדם העליון. לאחר מהלך הפתיחה הזה ועל פי תכנית סדורה - פגע חיל האוויר במספר לא מבוטל של בורות שיגור של רקטות פאג'ר, המסוגלות להגיע לטווחים של 75 קילומטרים והיו בבחינת "נשק יום הדין" בעיני חמאס.

ייתכן שאנשי הארגון הצליחו להסתיר עוד, אך ההישג המודיעיני שחשף את מיקומם של הבורות הללו, מרשים לאין ערוך וחסך נפגעים רבים - גם בעומק ישראל.

לא מן הנמנע שחמאס יבצע פיגועים בעומק ישראל

מה הלאה? מערכות כאלה תמיד מסתיימות באיזושהי הסכמה. נכון לעכשיו, צה"ל ממשיך לפגוע במחסני רקטות ובתשתיות לייצור ופיתוח אמצעי לחימה. חמאס ספג מכה לא פשוטה, ולא מצליח בשלב הזה לבצע ירי רחב היקף - אך בהחלט ייתכן, שלכשיתאושש בימים הקרובים - הוא יצליח ולעבור לירי מאסיבי יותר.

במקביל, לא מן הנמנע שבשעות הבאות יפעיל חמאס פעולות טרור גם בשטח ישראל בסדרת פיגועי נקם. יעדי המבצע הזה הוגדרו כך שראשי חמאס ויכולתיו הצבאיות ייפגעו. כמו כן, ישראל רוצה לבסס את ההרתעה מחדש. על כן, המהלך הצבאי הישראלי צפוי להימשך כנראה עוד ימים אחדים ורק אז נכון יהיה לומר שההרתעה הושגה מחדש.

המשמעות היא, נכון ליישובי הדרום, היא שהמבצע לא יחסל את בעיית עזה - אך הוא לפחות ירחיק את קווי האלימות האחד מן השני ואם הם יתרחשו - בהחלט אפשר שיהיו מתונים יותר.