פרשנות: בעזה נדרשת פעילת נמרצת ורחבה שתימשך לאורך זמן; אין לפסול פגיעה בראשי הארגונים

צה"ל בכוננות שיא בגבול עזה מצד אחד של המפה, ובגבול סוריה מן הצד השני. אין לנהוג באותו אופן בשתי הגזרות – בעזה יש לפעול בתקיפות ואף לשקול אפשרות של פגיעה בראשי הארגונים כדי לחזק את ההרתעה, בסוריה לעומת זאת יש לנהוג באיפוק ולהישאר מחוץ לעימותים האלימים במדינה. רוני דניאל בטור מיוחד

פגיעת רקטה בבית בנתיבות, אתמול (חדשות 2)

עוד לא ברור אם סבב העימות הזה נגמר. יש התכנסויות וממשלת ישראל עומדת על סף החלטה, הדילמות הן בין החרפה לבין חיבוק השקט שירד על האזור. אחרי דיון הערכת מצב באוגדת עזה הבוקר, סיכם שר הביטחון אהוד ברק ואמר ש"הסבב הזה טרם הסתיים".

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של רוני דניאל

על פניו עוד תבוא תגובה של צה"ל, חריפה ממה שנעשה עד כה, אבל אלו הן רק מילים ובסופו של יום צריך לראות את המעשים. השאלה הגדולה שצריכה להיות בבסיס כל דיון או החלטה היא אם הסבב הזה מסתיים היום, מה הלקח שאיתו יוצא חמאס והארגונים האחרים מן ההתכתשות האחרונה?

אם הסבב האלים הזה יסתיים היום, הלקח שלהם יהיה שישראל משותקת. שהיא אינה יכולה, מסיבות שונות, לפעול באופן רחב יותר נגד גורמי הטרור בעזה. הבנה כזו היא כמובן מתכון בדוק ומעודד להמשיך בעיתוי אחר את מה שהחל לפני ארבעה ימים. זאת תהיה שגיאה קשה מצידה של ישראל לסיים את הסבב הזה ככה, כי תכלית כל הפעולות שישראל נדרשת לעשות זה לחזק את ההרתעה מול עזה, הרתעה שנשחקה מאז מבצע "עופרת יצוקה".

מול עזה נכון לפעול באופן חריף יותר - מגוון המטרות הוא רב, ולא יהיה ראוי להוציא מכלל אפשרות פגיעה בראשי הארגונים, לרבות חמאס. אין לפסול אופציה של פגיעה ברכושם ובבתיהם הפרטיים, באופן הזה יוכל צה"ל להבהיר או לבסס את ההרתעה. בעבר פגיעה בראשי חמאס כמו השייח' יאסין ורטניסי, הביאה לשקט, כך שאין סיבה שעכשיו זה לא יעבוד. רק צריך לקבל החלטה ולבצע.

רוני דניאל (חדשות 2)

בעזה נדרשת פעילת נמרצת ורחבה שתימשך לאורך זמן. לעומת זאת בגבול רמת הגולן נדרש דווקא איפוק. אין צורך להגיב באופן קשה ומיידי על כל פגז טועה שנופל בשטח ישראל מבלי שהסב נזקים או סיכן חיילים ואזרחים. ישראל הצליחה עד כה לשמור את עצמה מחוץ למשחק האלים בסוריה ואין סיבה להידחף עכשיו לתוך העניין הזה. בעזה נדרשת יוזמה התקפית, בגבול רמת הגולן דווקא אורך רוח, אלא אם גם שם ישתנו הדברים באופן יסודי.