אלוף במיל' עוזי דיין: "לא להירתע מכניסה קרקעית לעזה"

עשרות רקטות נפלו ביממה האחרונה באזור הדרום. ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר האלוף במיל' עוזי דיין מאמין כי אסור לישראל להרפות מחמאס וכי על צה"ל לפגוע פגיעה קשה בארגון ובראשיו. לטענתו, אין לדאוג לביטחון ולא לחשוב על שיקולים אחרים. אז מדוע ארגוני הטרור בעזה משגרים רקטות דווקא בזמן בחירות?

אסור לנו להרפות, התגובה הראשונית הייתה נכונה וחזקה ואסור להסכים ל'שיטת הסיבובים'. לא צריך להתחשב שיש מערכת בחירות ולא מה המצרים אומרים ולא אם זה נוח או לא נוח לאמריקנים - צריך להתמקד עכשיו במתן ביטחון לתושבי הדרום.

מטרתה של ההתקפה הרצחנית הזאת היא לרצוח ישראלים ולהשפיע על מערכת הבחירות בישראל. אבל עכשיו אסור למצמץ ואסור להרפות וצריך להמשיך את התגובה להחריפה, לכלול בה מטרות שלטון, ולגבות את המחיר מהנהגת החמאס לרבות איסמעיל הנייה עצמו. הוא צריך לדעת שהראש שלו בסכנה. אסור להפגין רתיעה מכניסה קרקעית מבוקרת ולתת ביטחון - יש לנו מספיק כוח וזה הזמן להפעיל אותו.

כל פעם שהייתה בארץ מערכת בחירות ב-10 השנים האחרונות ואפילו יותר היו התקפות טרור, אז למה הם עושים את זה? לא תמיד הם משיגים את מה שהם רוצים, אבל הם פועלים כך כי הם רוצים להראות שלמרות שאנו טוענים שיש ביטחון אין ביטחון, והם בונים על כך שהתגובה תהיה מרופפת ומחושבת ו"נחזור לשגרה ולשקט", שהיא אף פעם לא שגרה.

"מערכת הבחירות היא לא שיקול"

ולכן, דווקא עכשיו אסור להתחשב בנושאים כמו מערכת הבחירות, אלא לתת ביטחון. אם התגובה שלנו תהיה מספיק חריפה חמאס יבין שזה "או הוא או אנחנו". המטרה שלנו היא למוטט את שלטון החמאס, לפגוע בראשים שלו - רק אז נוכל לשקם את ההרתעה שלנו שהידרדרה ולא לחזור למצב 'שיטת הסיבובים'. בסיבוב הבא יהיו יותר רקטות שיהיו יותר מדויקות עם טווח גדול יותר.

משא ומתן עם הפלסטינים לא יעשה שקט בעזה, אין להם מיליגרם של השפעה על מה שקורה בעזה. חלק יגידו אולי לדבר עם חמאס, אבל הוא לא הפתרון, אלא הבעיה. דווקא עכשיו צריך להתעלם מכל השיקולים האלה ולהפעיל את כל הכוח שלנו ולא להירתע מכניסה קרקעית, זה לא אומר שצריך לעשות מבצע שנכבוש את כל רצועת עזה אבל צריך לבודד את הרצועה ממצרים ולהיכנס למקומות שמהם יורים.

"החמאס נוקט בדרך רצחנית"

התושבים מבינים את המצב ומוכנים לסבול בתנאי שהתגובה תהיה כזו שיש לה עתיד, אך מה שמרגיז את האנשים בדרום זה החשש לחייהם ולחיי ילדיהם. מרגיז אותם שיש כל מיני שיקולים למה לא לפעול בנחישות, וכעת הגיע הזמן.

בחמאס מנסים לסמן ברור שהם כאן: 'לא יוכלו להתעלם מאיתנו' ו-'אנחנו נקבע אם יהיה לכם ביטחון או לא'. שם רוצים לקחת אותם בחשבון ורוצים להראות שהם גורם משמעותי. החמאס נוקט בדרך רצחנית: לא ייתכן שיורים טיל על ג'יפ צבאי ובחמאס לא יידעו על זה, וגם אם לא, בכל זאת הוא אחראי ולכן עליו לקחת את האחריות במלואה.

אלוף במילואים עוזי דיין הוא ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר ושירת בתפקיד סגן הרמטכ"ל