המינויים במטכ"ל: הצבא עובר רענון

שורת המינויים שמבצע היום הרמטכ"ל מרעננת ומנערת את הצבא. הם המתינו לכך זמן רב, ועכשיו משתחרר הפקק. רק דבר אחד מרכזי לא נפתר עדיין - מי יהיה סגן הרמטכ"ל הבא? המינויים המובילים: תא"ל מוני כץ ימונה למפקד אוגדה 91, תא"ל הרצי הלוי יהיה מפקד פו"ם ותא"ל אהרון חליווה יהיה רח"ט מבצעים

גנץ. מינויים חדשים (חדשות 2)

הרבה זמן חיכו בצבא להחלטה הזו. הרמטכ"ל משחרר היום סתימה ממושכת, ומבצע שורה של מינויים בדרג הבכיר - דרגות התת-אלוף: שורה של קצינים מבטיחים שחלקם עשוי להיות המטה הכללי בעוד פחות מעשור.

השמות המובילים ברשימה:  תא"ל מוני כץ, היום ראש מטה פיקוד העומק, ימונה למפקד אוגדת הגליל (אוגדה 91) והאחראי על הגבול עם לבנון לאחר שיחליף את תא"ל הרצי הלוי שימונה למפקד פו"ם (פיקוד ומטה). תא"ל כץ, יקבל את אחד הגבולות השקטים היום, אבל אף אחד לא יודע מה יקרה שם בעוד שעה. האתגר המרכזי שלו יהיה לשמור על הכוננות והדריכות מחשש לניסיונות חטיפה או הבערת הגבול של חיזבאללה. זה תלוי גם מה יקרה בגבול המזרחי עם סוריה.

את הגזרה הזו יקבל תא"ל איציק תורג'מן, איש שיריון ותיק שהושאל להיות המזכיר הצבאי של שר הביטחון ועכשיו חוזר לרמת הגולן. תא"ל אהרון חליווה מפקד עוצבת האש, האוגדה המוצנחת המובחרת של צה"ל ימונה לרח"ט מבצעים, תפקיד מטה מרכזי שבדך כלל משמש קצינים כמקפצה לדרגת אלוף.

תא"ל תמיר ידעי ימונה לתפקיד הרגיש של מפקד אוגדת יהודה ושומרון, ויחליף את חגי מרדכי שעובר לזרוע היבשה, ראש המטה בקרוב. רמ"ח הגנה בסייבר אל"מ דני ברן, שהיה ממקיימי מערך לוחמת הרשת בצבא ימונה למפקד לוט"ם - היחידה לתקשוב וטכנולוגיות מידע באגף התקשוב-ויעלה לדרגת תא"ל.

בלי מהלומות בעיתונים

וזו רק רשימה חלקית: כמעט 15 תא"לים משנים פוזיציה וזה מרענן ומנער את הצבא. הם המתינו לכך זמן רב וזה כבר החל לגרום לתסיסה, ועכשיו הרמטכ"ל משחרר פקק. רק דבר אחד מרכזי לא נפתר עדיין - מי יהיה סגן הרמטכ"ל הבא. האם גדי איינזקוט (ששמו שורבב לפרשת הרפז) מועמדו של בני גנץ, או אבי מזרחי שהיה מפקד פיקוד מרכז וממתין לשיבוץ? או אולי גדי שמני, שחוזר מוושינגטון, שם היה הנספח הצבאי? ועכשיו כולם ממתינים לשר הביטחון. בסוף זה ייסגר בינו לבין ברק.

תא"ל הרצי הלוי (חדשות 2)

שר הביטחון אוהב לשמור את הקלפים קרוב לחזה. עוזריו מסבירים שגם להם אין מושג. "זה בסוף ייקבע בין שתי האוזניים של שר הביטחון", הם אומרים. או שאולי שמות חדשים יעלו (מי אמר אביב כוכבי, ראש אמ"ן?). אז שוב נכנסים לתקופת המתנה. למרות שכבר צריך להכריע, הסגן הנוכחי, יאיר נווה, כבר ממש אמור לסיים. האם יקבל השר את דעת הרמטכ"ל? הפעם, לפחות ,המאבק הזה אינו גולש לסכסוך ולא להחלפת מהלומות בעיתונים.

להלן רשימת המינויים המלאה - שדרושה עדיין את אישורו הסופי של שר הביטחון:

- מפקד אוגדה 91, תא"ל הרצי הלוי, ימונה למפקד פו"ם ויחליף את תא"ל הראל כנפו.

- מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל חגי מרדכי, ימונה לרמ"ט זרוע היבשה ויחליף את תא"ל אייל זמיר.

- מפקד עוצבת האש, תא"ל אהרון חליווה, ימונה לרח"ט מבצעים ויחליף את תא"ל יואל סטריק.

- מפקד עוצבת הגולן, תא"ל תמיר היימן, ימונה לרח"ט תורה והדרכה ויחליף את תא"ל תמיר ידעי.

- רמ"ט פיקוד העומק, תא"ל מוני כץ, ימונה למפקד אוגדה 91 ויחליף את תא"ל הרצי הלוי.

- מזכירו הצבאי של שר הביטחון, תא"ל איציק תורג'מן, ימונה למפקד עוצבת הגולן ויחליף את תא"ל תמיר היימן.

- רח"ט תורה והדרכה, תא"ל תמיר ידעי, ימונה למפקד אוגדת איו"ש, ויחליף את תא"ל חגי מרדכי.

- רמ"ח הגנה בסייבר, אל"מ דני ברן, ימונה לתפקיד מ' לוט"ם, יעלה לדרגת תא"ל ויחליף את תא"ל אילה חכים.

- רמ"ח לוגיסטיקה, אל"מ רון אילוז, ימונה לתפקיד קצין לוגיסטיקה ראשי, יעלה לדרגת תא"ל ויחליף את תא"ל מופיד גאנם.

- רמ"ח מטוסים, אל"מ רן בשביץ, ימונה לתפקיד ראש להק הציוד, יעלה לדרגת תא"ל ויחליף את תא"ל רן לוי.

- מפקד היחידה לשיתוף פעולה, אל"מ ירון רוזן, ימונה לתפקיד ראש להק האוויר למסוקים, יעלה לדרגת תא"ל ויחליף את דוד ברקי.

- ראש להק האוויר למטוסים, תא"ל דוד ברקי, ימונה לתפקיד ראש להק כח אדם ויחליף את תא"ל אילן בוגר.

- קצין פיתוח טנקים במנהלת תוכנית טנק המרכבה, אל"מ ברוך מצליח, ימונה לתפקיד ראש מנהלת תכנית הטנק, יועלה לדרגת תא"ל ויחליף את תא"ל ירון ליבנת.

- רמ"ח תקציב וכלכלה בחיל האוויר, אל"מ דורון לוין, ימונה לתפקיד רמ"ח אמצעים מיוחדים.