הוריקן? בינתיים בעיקר בחנויות

הסופה בדרך לניו יורק, אבל בינתיים ההשפעה מורגשת רק בבהלת הקניות ברחבי העיר. פנסים, נרות, חטיפים – הכל אזל, כשהניו יורקרים פועלים בשיטת "מה שלא נכנס למקרר – נכנס לעגלה". נועה אורון מתארת ממנהטן את הכוננות ב"תפוח הגדול", שמראה כי לפעמים כל מה שצריך כדי להמריץ את הכלכלה זו "סנדי" אחת מאיימת

עגלות מלאות. סופר מרקט בניו יורק (נועה אורון)

"אזעקת חירום! אזעקת חירום! אם אתם נמצאים בשטח A יש להתפנות בהקדם האפשרי!" - זהו המסרון שפתח את הבוקר שלי, מלווה בצפצוף שבקע מכל הטלפונים הסלולריים של תלמידי אוניברסיטת קולומביה בארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

חצי שעה לאחר מכן, ראש העיר מייקל בלומברג הופיע בטרנינג למסיבת עיתונאים דחופה והודיע שתנועת הרכבות תופסק החל משבע בערב. ההודעה על ביטול הלימודים בבתי הספר ובאוניברסיטאות נמסרה לתושבים 24 שעות מראש (בשונה מ-7:59 בבוקר, שעון ישראל).

"אנחנו מתכוננים לאפשרות של הצפת הקומה החמישית של בית הספר", נכתב באי-מייל שקיבלתי מבית הספר לעיתונאות: "אין צורך להתפנות, אבל כדאי להצטייד במזון יבש, מים ואמצעי תאורה". אין ממה להתרגש? Think again.

מה שלא נכנס למקרר - נכנס לעגלה

בעשר וחצי בבוקר קניתי את הפנס האחרון שנותר על המדף בחנות הפארם המקומית. שעתיים לאחר מכן לא נשארו בחנות גם נרות. סטודנטיות מתלהמות הסתובבו בחנות בחיפוש אחר "גולד פיש" (חטיף בצורת דגים זהובים, בטעם גבינה מהונדסת), שאזלו מהמלאי. "קניתי שלוש חבילות דוריטוס, פופקורן וקרקרים בטעם חמאה, אבל צריך עוד שוקולד", אמרה אחת לאחרת, בזמן שהחברה השלישית העמיסה בקבוקי מים על העגלה.

"אנשים קונים הכל וכמה שאפשר", אמרה לי המוכרת בחנות הפארם בזמן שהשתלבתי גם אני באווירת החג ושילמתי על עוד שלושה בקבוקי מים, שיהיה.

בסופר מרקט התורים השתרכו בין מקררי החלב והביצים, בעוד העובדים מתרוצצים בניסיון למלא מחדש את מדפי בקבוקי המים שמתרוקנים בכל פעם מחדש. דגני בוקר, קרקרים, צ'יפס, לחם, חמאת בוטנים, שוקולד, קופסאות שימורים, בשר מיובש (יש דבר כזה)- כל מה שלא חייב להיכנס למקרר, נכנס לעגלה.

הסתיו הפך לחורף

אישה מבוגרת מעמיסה עגלה עם בקבוקי דיאט פפסי - 20 לפחות, בזמן שהסטודנטים לידה מתכננים "מסיבות סופה" במגורים. אין לימודים? אין חשמל? יש בירה? סיבה למסיבה. עד שעות הצהריים המאוחרות נשרו כל העלים הצהובים והכתומים מהעצים ברחוב שלי ופתאום הסתיו הפך לחורף. הגשם עדיין לא הגיע, וגם הרוח במהירות של 65 קמ"ש עדיין לא כאן. בינתיים, ההוריקן העצמתי ביותר תקף בעיקר את החנויות.

נראה שהבנק הפדרלי בארה"ב לא חייב להיאחז בריבית אפסית, לא צריך להדפיס מיליוני דולרים וגם לא למכור אג"חים כדי להמריץ מחדש את הכלכלה האמריקאית. כל שדרוש לו הוא סנדי אחת קטנה, והצרכן האמריקאי רץ לחנויות. מי חושב על אינפלציה כשנשארה רק חבילה אחת של M&Ms על המדף?