ההסלמה בדרום: על פי כללים קבועים

פציעתו של מפקד הפלוגה מגבעתי בפיצוץ מטען והירי ליישובי הדרום הם חלק מכללי המשחק בין צה"ל לחמאס בעזה. כל פעולה ישראלית שנתפסת על ידי ארגון הטרור ככניסה לרצועה זוכה לתגובה - וכך מתחיל סבב אלימות נוסף. רוני דניאל על ההתחממות המחזורית בגזרת הדרום

זירת פיצוץ המטען ממנו נפצע קצין צה"ל (רוני מרדכי)

נכון יהיה להגדיר את המצב לאורך רצועת עזה כסבב אלימות שמתנהל על פי הכללים הקבועים. לעיתים זה מביא לפעולות נרחבות ולעיתים זה נרגע בחלוף מספר ימים.

הצטרפו לדף הפיסבוק של רוני דניאל

אחת הסיבות הקבועות להתחממות תקופתית נובעת מאופן הפעילות של צה"ל שמעביר כוחות לצד השני של הגדר בתוך תחום רצועת עזה, במטרה לבצע שם סיורים כדי לזהות ולמנוע הנחת מטענים על הגדר וכדי לאתר מנהרות שנחפרות מן הצד הפלסטיני לתוך שטח ישראל.

לקח מר נלמד מפרשת חשיפת גלעד שליט, אז הייתה הנחייה מדינית שלא לעבור את הגדר לצד הפלסטיני וזה מה שאפשר חפירת מנהרה בנוחות, אותה מנהרה שבסופו של דבר הביאה לחטיפת שליט. לכן, צה"ל מקפיד לבצע סיורים כאלה 300 מטר מהגדר, בתוך שטח הרצועה, כדי למנוע את המטענים והמנהרות שנמצאו.

האם אנחנו בפני סבב הסלמה נוסף?

חמאס רואה בכל פעולה כזאת, בצדק מבחינתו, כניסה של צה"ל לתחומי שליטתו ברצועת עזה. זאת הסיבה שכל כניסה כזו מלווה בירי מרגמות או ירי צלפים כחלק מהאיתות של חמאס שזאת פעולה שאינה לגיטימית בעיניו. צה"ל כאמור ממשיך בסיורים הללו על פי הערכות מצב או מידע מודיעיני, וזוהי סיבה קבועה להתחממויות המחזוריות על קן הגבול הזה.

היום בבוקר מפקד פלוגה בחטיבת גבעתי הגיע לאחד השערים בגדר כדי לפתוח אותו ולהעביר כוח שבפיקודו לצד השני לאותה משימת סריקה. מטען שהוטמן שם התפוצץ, אפשר בהפעלה מרחוק, הקצין נפצע וזה כבר גורר הצהרות של ראש הממשלה בדבר תגובה חריפה שתבוא. אם אכן יקרה כך, אנחנו עומדים בפתחו של סבב נוסף שיהיה סוער יותר מכפי שהיה בימים האחרונים, בו שני הצדדים ניסו לשמור על גובה להבות ולא להעצים אותם.