בין וושינגטון לירושלים: איך הבחירות בארצות הברית ישפיעו עלינו?

לצד המרוץ לבחירות בארצות הברית, צריך לחשוב איך הנשיא האמריקני הנבחר ישפיע עלינו. האם ניצחון של אובמה יהיה הדבר הנורא ביותר שיכול לקרות לראש הממשלה נתניהו? וגם: מדוע רומני יהיה ידיד אמת לראש הממשלה בבית הלבן? עמית סגל בטור פרשנות

ב-7 בנובמבר בשעת בוקר מוקדמת, ישוגר מירושלים מברק ברכה. ראשי ממשלות ישראל עשו לעצמם מנהג קבוע: להיות הראשונים בעולם שמברכים את נשיא ארצות הברית הנבחר. הניסוחים יהיו חגיגיים ולבביים, בין אם למנצח יקראו מיט או ברק חוסיין. אבל ההשפעה הפוליטית כאן בישראל שונה לחלוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניצחון של אובמה יהיה לא רק כאב ראש מדיני לנתניהו, אלא גם בעיה פוליטית - והדבר הכי רע שיכול לקרות לראש הממשלה, לצד הדבר הכי טוב שיכול לקרות לאולמרט או ללבני, אם יחליטו להתמודד. קמפיין הבחירות שלהם במקרה כזה יהיה פשוט ויעיל: אנחנו היחידים שיכולים בכלל לדבר עם ארצות הברית. אם רומני ינצח לעומת זאת, נתחיל לראות את הליכוד מהר מאוד בקידומת 3 בסקרים.

ארבע שנים החטיפו לנתניהו בגלל הנתק עם ארצות הברית ופתאום - יהיה לו ידיד אמת בבית הלבן. אף אחד לא יוכל לטעון שראש הממשלה בודד את ישראל, כשלנשיא ארצות הברית ולראש הממשלה יש ביוגרפיה משותפת, תורם משותף ואמונה משותפת לחוסר התוחלת למשא ומתן משותף עם הפלסטינים.

לכן, בוחרי אייווה ואוהיו, תחשבו טוב על ההצבעה. אתם יכולים לא רק לקבוע מי יהיה נשיא ארצות הברית, אלא גם מי ייכנס לפרלמנט הישראלי הקטן.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עמית סגל