הנשיא אובמה במירוץ נגד הזמן

מי שחשב שאחרי העימות השני, אובמה עלה על דרך המלך לניצחון טועה. "הנשיא לא מפסיק לצנוח", אומר דובר הבית הלבן לשעבר ופרשן סי אן אן בהווה ארי פליישר. "עכשיו, הוא פשוט צונח לאט יותר". ג'ונתן מן , הפרשן הפוליטי של רשת CNN, על הבעיות של הנשיא המכהן

אובמה, הפעם עם הדרמה (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה צריך ניצחון דרמטי בעימות מול המועמד הרפובליקני מיט רומני השבוע. הוא יוצר סביבו הרבה מאוד דרמות, אבל לא בטוח שהן יעניקו לו ארבע שנים נוספות בבית הלבן. "הנשיא אובמה לא מפסיק לצנוח", אומר דובר הבית הלבן לשעבר ופרשן סי אן אן בהווה ארי פליישר. "עכשיו, הוא פשוט צונח לאט יותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"צניחה" היא הנפילה הפתאומית של הנשיא בסקרי דעת הקהל, שמיוחסת לעימות הראשון בין השניים לפני שבועיים. בעימות השני, אובמה היה הרבה יותר אנרגטי ואגרסיבי. הוא לא חדל לתקוף את רומני, פעמים רבות הוא נכנס לדבריו ואמר: "זו לא האמת, זו לא האמת". בנוסף אמר אובמה לרומני שהביקורת שהוא משמיע כלפיו פוגעת.

כל אחד יכול היה לזהות את הזעם באוויר. הייתה הרבה מאוד עוינות בין שני המועמדים - הם התהלכו אחד סביב השני כמו שני מתאגרפים. העימות כמעט הפך לפיזי. שינוי הסגנון שראינו מצידו של אובמה, גם אם נראה לפעמים שטחי, מיד השפיע על דעתם של הבוחרים. על פי סקר סי אן אן, 46% חשבו שאובמה ניצח בעימות הזה, רק 39% חשבו שרומני ניצח.

"לרומני יש אסטרטגיה הרבה יותר טובה מזו של הנשיא"

אבל כשהנדגמים שאלו לגבי סוגיות ספציפיות, רומני ניצח ב-7 כאלו שעומדות במרכזן של הבחירות, כולל יתרון של 18% בנושא הכלכלה. "אני חושב שהנשיא אובמה עשה בדיוק מה שהרבה מאוד דמוקרטים רצו שיעשה כבר הרבה מאוד זמן", אמר דיויד גרגן, יועץ לשעבר לארבעה נשיאים אמריקנים ופרשן של הסי אן אן. "לדעתי, למיט רומני יש אסטרטגיה הרבה יותר טובה מזו של הנשיא, מפני שהוא חזר שוב ושוב לנושא המשרות".

משאל דעת הקהל לא משקף בבירור את הנטייה בקרב הבוחרים האמריקנים - יותר רפובליקנים ראו את העימות ולכן התוצאות, שנאספו מהצופים, משקפות את דעתם של הרפובליקנים. מרחב הטעות בסקר הזה, היא 4.5% והתוצאות לא היו כל כך מוצקות אם הסקר היה נערך בין בוחרים עם מרחב דעות יותר גדול.

זה לא משנה איך תחשבו את זה, לא ראינו שום רגע שישפיע על מהלך הבחירות האלה. ברחבי ארה"ב, היתרון שממנו אובמה נהנה במשך כל הקמפיין, נעלם החודש. בסקר המקיף האחרון שעשינו, עוד לפני העימות האחרון, ראינו שמיט רומני מוביל על אובמה באחוז בודד, 48% למועמד הרפובליקני ו47% לאובמה. המרוץ צמוד מאוד גם במדינות המפתח.

רומני ואובמה צפויים להתעמת עוד הפעם ביום שני הקרוב. יום הבחירות ייערך שבועיים אחריו, ב-6 לנובמבר. שני הגברים האלה צריכים לעבוד עכשיו מהר וקשה, מפני שהמרוץ לבית הלבן, הוא עכשיו מרוץ נגד הזמן.

תוכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.