סרט החטיפה אינו מלמד דברים חדשים

במלאת שנה לחזרתו של גלעד שליט משבי חמאס, פרסם ארגון הטרור פרומו לסרט שישודר היום ומתאר את רגעי החטיפה. בסרטון נראה שליט כשהוא יוצא מהטנק שנפגע מירי טיל RPG, אך לא נראה כי הוא נפגע במתקפה. רוני דניאל על פרומו התעמולה של חמאס

לאחר שהבוקר פרסמה רשת אל-ג'זירה את הפרומו לסרט המתאר את חטיפתו של גלעד שליט, ניתן להבין שהעיתוי לא מקרי - מדובר ביום השנה לחזרתו של החייל החטוף. למרות עד עכשיו ראינו שניות בודדות מהסרט, נראה כי אין משהו שלא ידענו אותו עד כה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, נראה שהדבר הדרמטי ביותר שנחשף בסרט היא העובדה שגלעד שליט נראה מגיח מצריח הטנק וקופץ ממנו למטה כשהוא לא פגוע. אבל, גם את העובדה הזו יודעים היום במערכת הביטחון. בשניות הבודדות שנחשפו מהסרט המלא נראות שתי התרחשויות: האחת - היו שתי חוליות מחבלים שהתפצלו כשאחת מהן הלכה לכיוון התצפית והשנייה התקרבה לכיוון הטנק שבו שהה שליט. עובדה דרמטית אחרת שנראית בפרומו היא שהחייל החטוף נראה מגיח מצריח הטנק וקופץ ממנו למטה.

הפעולה - הצלחה של חמאס

יחד עם זאת, ניתן לזהות את מפקד הטנק יוצא - ואז נכנס פנימה. יכול להיות שזה מכיוון שנפגע, ואז צנח בחזרה אל תוך הטנק. הסרט נראה אותנטי והוא מתאר את מהלך היום שבו נחטף שליט באופן ברור. ככל הנראה לפרסום הנוכחי תכלית מוראלית וחמאס יודע להפיק ממנו את כל מה שהוא יכול, אך עדיין אין צורך להתייחס אליו ככזה שיכול ללמוד אותנו משהו שלא ידענו. יכול מאוד להיות שהסרט המלא יספק פרטים אחרים.

עובדה ידועה נוספת היא שבאותו היום שבו נחטף שליט, נפגע הטנק שבו היה מטיל RPG שנורה לעברו. העובדה הזו אינה מצוינת בפרומו שפורסם על ידי חמאס. על פי התוצאה - מדובר בהצלחה של חמאס. יצויין, כי באותה התקופה, על פי החלטה של מדינת ישראל, נמנע צה"ל מלעבור את הגדר לשטח הרצועה, מה שאפשר את חפירתה של מנהרה כזו, שהביאה בסופו של דבר לחטיפתו של גלעד שליט.