לאחר 6 שנים: רומני משיג יתרון ראשון

העימות הטלוויזיוני בשבוע שעבר בין המועמד הרפובליקני לנשיא המכהן הביא לזינוק חדש בסקרים לטובת רומני. סקר שנערך לאחרונה ברשת סי.אן.אן חושף כי לראשונה מאז החל מסע הבחירות עבר רומני לעמדת ההובלה. כעת צפויים השניים להלחם על המדינות המתנדנדות בזמן המועט שנותר עד לבחירות

לראשונה: רומני עובר לעמדת המוביל (AP)

לאחר שש שנים בהן תכנן להתמנות לנשיא ארה"ב, מצליח לראשונה מיט רומני להתייצב בראש טבלאות הסקרים. על פי סקר סי.אן.אן האחרון, הוא מוביל באחוז בודד מול הנשיא המכהן ברק אומה. נראה שכעת, נורתה יריית הפתיחה לקמפיין מסחרר על המדינות המתנדנדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רומני נהנה השבוע לראשונה מהעונג הפתאומי של המיקום בראש סקרי דעת הקהל, למרות שגם הוא יודע שזה עשוי להיות הישג זמני שנשען על עימות מוצלח אחד בלבד מול הנשיא אובמה.

"אני פשוט חושב שהעם האמריקני מכיר את המדיניות של הנשיא ויודע שזו לא מדיניות שאנו לא יכולים להרשות לעצמנו עוד ארבע שנים כאלה", הסביר רומני. "אנחנו פשוט לא יכולים להרשות לעצמנו לעבור שוב את מה שעברנו".

המועמד הרפובליקני מתמודד מזה תקופה ארוכה עם מחסור בהתלהבות מצד מפלגתו, ואולי מצד העם כולו. אפילו עכשיו, בשבועות האחרונים לקמפיין השני שהוא מנהל, הוא לא מצליח ליהנות מתמיכה רחבה מספיק.

"סקר הסקרים" קובע: רומני מוביל על אובמה באחוז בודד

"סקר הסקרים" של רשת הטלוויזיה סי.אן.אן, שנערך בשלוש מדינות מייצגות, מצא שרומני מקבל תמיכה של 48 אחוזים מהבוחרים, אובמה מקבל 47% . זה אמנם יתרון של אחוז אחד בודד, אבל הוא עשוי לבטא שינוי במומנטום - רומני כבר לא מפגר יותר אחרי אובמה בסקרים אלא מוביל ומקפץ במספרים.

העימות הראשון היה למקפצה המשמעותית ביותר עבורו. 90 דקות בטלוויזיה הלאומית (המשודרת בכל ארצות הברית), בהן קיבלו הבוחרים הצצה מפתיעה על שני המועמדים. אובמה נראה מנותק וללא תשוקה בעוד רומני היה מלא אנרגיה והביע הרבה יותר אמפטיה מזו שלה ציפו הצופים האמריקנים.

אם חלק מהדמוקרטים קיוו למספר שבועות קלים בהם יובילו את הסקרים עד למועד הבחירות, העימות והסקרים האחרונים היוו הזדמנות עבור המנהיגים לעודד מוטיווציה והתלהבות. "אמרנו מההתחלה שזה עומד להיות מרוץ צמוד, וזה אכן יהיה מרוץ צמוד עד יום הבחירות", אמר סטפאן קולטר, אחד מראשי הקמפיין של אובמה.

הסקרים הלאומיים האחרונים יתרכזו רק באותם מספרים שיכולים לשנות את התמונה. הסקרים שמשקפים את דעת הבוחרים במדינות ה"מתנדנדות", שם אנשי הקמפיינים פועלים במרץ על מנת לשכנע את המצביעים שקולם צפוי להכריע את תוצאות הבחירות הקרובות.

הבחירות בארה"ב נערכות ממדינה למדינה, ברובן התוצאות ידועות מראש, ממש כמו שרוב הבוחרים יודעים מראש למי יצביעו. לכן בשלושת השבועות הקרובים אנו עומדים לראות מאמצים בלתי פוסקים להגיע לאותם בוחרים שעדיין לא החליטו. לשכנע מצביעים במדינות מנצחות שלא מצליחות להחליט.

במדינות כמו אוהיו, פנסילבניה ופלורידה, היתרון של אובמה צומצם. בקולורדו הוא כנראה כבר מפסיד. רומני משיג כעת מספרים טובים ומפתיעים. נראה כי לאחר שהמתין הרבה מאוד שנים, לא נותר לו עוד הרבה זמן למימושם.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.