הדרך לשינוי אמתי בכדורגל הישראלי עוברת בטוטו

לימור לבנת מסיימת כבר קדנציה שנייה במשרד הספורט, וכעת עם פרסום המלצות הוועדה המיוחדת שמינתה לבדיקת הרעות החולות בכדורגל הישראלי היא מבינה - כדי להפעיל לחץ על יו"ר ההתאחדות אבי לוזון היא צריכה לאיים בסגירת ברז המזומנים המזרים עשרות מיליוני שקלים ממועצת ההימורים

אז מי יציל את הכדורגל הישראלי? הניצב לשעבר דוד צור? "אימת האוצר" לשעבר ירון זליכה? אתמול קיבלנו פרק חדש בריאליטי העצוב של הכדורגל.

שרת הספורט לימור לבנת קיבלה את טיוטת הדו"ח של הועדה שהקימה בראשות הפרופ' ירון זליכה. זאת בנפרד מהוועדה הפנימית שהקימה ההתאחדות עצמה (בראשות דוד צור) וכבר מסרה את המלצותיה.

הצטרפו לדף הפייסבוק של בן מיטלמן

מעיון בטיוטה של הוועדה החדשה נראה שכצפוי, כמה מהצעותיה הלכו רחוק יותר מאלה של הוועדה הפנימית של ההתאחדות, אך גם כאן אין פתרונות גרנדיוזיים או רעיונות שלא שמענו. בעיקר המלצות שונות להקים עוד ועוד גופים ומנגנונים.

גם כאן יש מענה לסוגיה הבוערת של אנשי עולם תחתון וסתם טיפוסים מפוקפקים שהשתלטו על קבוצות בכדורגל הישראלי - הוועדה ממליצה על הקמת מנגנון לבדיקת כשירותם של הבעלים הפוטנציאליים. שוב יש קריאה להקמת מנהלת ליגה שתטפל בנושאים ארגוניים ושיווקיים של שתי הליגות הבכירות.

ויש גם חידוש נוסף, בהצעה להקים מבנה נוסף, שיהיה אחראי לנושאי עליה וירידה מהליגות השונות, חלוקת תקציבים לקבוצות ועוד. לא ברור מי יאיישו את הגוף האחרון, אך נדמה שמדובר בקיצוץ בסמכויותיו של לוזון, שאת רוב ההחלטות החשובות מקבל בעצמו, או מקסימום מתייעץ עם סגנו האלמותי שטרן חלובה.

אבל השאלה המעניינת באמת היא לא מהן ההמלצות של ועדה זו או אחרת, אלא למה נדמה ללימור לבנת שלאבי לוזון אכפת מהוועדה שלה, או מאיזושהי ועדה אחרת? עבור לבנת זוהי קדנציה שנייה כשרת ספורט, כלומר היא מספיק זמן בעסק כדי להבין ששר ספורט בישראל הוא תפקיד ללא שיניים של ממש. פעמים רבות היא מנסה להתערב במוסדות כמו ההתאחדות לכדורגל או הוועד האולימפי רק כדי לגלות שהגופים האלה כפופים למוסדות-על בינלאומיים והאיומים של לבנת ממש לא מרשימים אותם.

ולכן, הטקטיקה של לבנת הפעם היא שונה. צחי פישביין, יו"ר מועצת ההימורים, מונה כמשקיף לוועדה החדשה. היחסים בין לבנת לפישביין לאחרונה התחממו, מתוך הבנה ברורה של לבנת - הדרך לעשות שינוי בכדורגל הישראלי עוברת דרך הטוטו. הסיבה היא פשוטה - כשהטוטו מתקצב את ההתאחדות בסכומי עתק, כ-80 מיליון שקלים בשנה, אבי לוזון לא יוכל למהר לבטל את הדרישות של פישביין. האחרון, מצדו, מרגיש לאחרונה כוח. הוא ה"מממן" העיקרי של ההתאחדות, בטח בימים שבהם זכייניות השידור לא עומדות בתור כדי לרכוש חבילות מהמוצר הטלוויזיוני העצוב שמספק הכדורגל הישראלי. רוב ההכנסות של פישביין, אגב, מגיעות ממשחק ה"ווינר", ושם כידוע, מהמרים בעיקר על משחקים מחו"ל. למה שילדים יהמרו על מכבי פ"ת כשאפשר לעשות זאת על הקבוצה של המדינה, ברצלונה...

לבנת אומרת בשיחות סגורות - "אם שרת הספורט לא יכולה להשפיע ישירות, אין בעיה. אני אדאג שההתאחדות לא תקבל כספים מהטוטו. ואז נראה אותם. אני אולי לא יכולה לבצע שינויים בהתאחדות לפני החוקים של אופ"א, אבל אף אחד לא יכול להכריח את המדינה (מועצת ההימורים) לתת כספים לכדורגל".

השאלה היא עד כמה צחי פישביין מוכן לצאת עם לבנת לקרב. לפי ההתבטאויות שלו בחודשים האחרונים, נדמה שהתשובה צריכה לגרום לאבי לוזון לחשוש. אחרי האירועים האלימים בעונה שעברה פישביין כבר איים לבטל את החוזה השמן עם ההתאחדות עוד העונה, איום שגרר פאניקה בהתאחדות.

קצת חבל שגוף שעוסק בהימורים, חוקיים ככל שיהיו, הוא כמעט היחיד בעל היכולת להשפיע על הכדורגל הישראלי. אבל זה המצב. וגם אם רק תמימים יאמינו שהמלצות של ועדה ציבורית יביאו לשינוי של ממש במצב העגום של הכדורגל, אולי שווה לנסות. גרוע יותר בטח לא יהיה.