אולמרט הצליח לקבור את הקלון. לפחות כרגע

הפרופסור אריאל בנדור הסביר כי ויתורו של ראש הממשלה לשעבר על ההטבות שלהן היה זכאי סתם את הגולל מעל האפשרות להטיל עליו קלון. הסוגייה יכולה לעלות שוב בעתיד, אם יחליט לשוב לחיים הציבוריים

אהוד אולמרט. ארכיון (רויטרס)

דרישת הפרקליטות לגזור על אהוד אולמרט שישה חודשי עבודות שירות, בגין הרשעתו בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות", אינה מהווה ביטוי לרצון לאלץ את ראש הממשלה לשעבר לשאת בעונש חמור על עבירה זו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניתן להבין את הגישה שאימצה הפרקליטות בעניין זה, בהתחשב במכה שספגה עם החלטת בית המשפט לזכות את אולמרט מהאשמה שיוחסה לו בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף" והעובדה שחקירתו המוקדמת באחרונה הביאה אותו לפרוש מתפקיד ראש הממשלה.

סוגיית הקלון עלתה אתמול בהודעתו של התובע בתיק לפרקליטו של אולמרט. היא עולה רק במקרים שבהם קיימת לכך רלוונטיות מיידית לקבלת ההחלטה - ובעניין זה, באשר להטבות והתנאים המיוחדים שלהם זכאי אולמרט ככל ראש ממשלה לשעבר.

בדיוק בשל כך, הפכה הכרזתו של אולמרט שלפיה הוא נכון לוותר על אותם התנאים את סוגיית הקלון ללא רלוונטית. עם זאת, היא תוכל לשוב ולעלות בעתיד - בהתחשב בגזר הדין:

אם יישלח אולמרט למאסר לתקופה של חודש ויותר, או לעבודות שירות במקומה, אזי יהיה מקום לדון שוב בהטלת קלון עליו אם יבקש העתיד להתמודד בבחירות לכנסת או למלא תפקיד ציבורי כלשהו.

הכותב הוא מומחה וחוקר למשפט חוקתי וציבורי