אז מה גרם לקריסת נוחי דנקנר?

מה בדיוק קרה לקבוצת IDB? מה גרם לקריסתו של אחד הגופים הגדולים במשק, המחזיק בבעלותו את שופרסל, סלקום, נשר וכלל ביטוח? מה יקרה לחברות הגדולות? איך זה ישפיע עלינו? והאם יש לדנקנר סיכוי להתאושש? הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר עושה סדר בפרטים

אז מה בעצם קרה ל-IDB? יו"ר הקבוצה נוחי דנקנר רכש לאורך השנים חברות גדולות בסכומים אדירים, על ידי נטילת הלוואות גדולות מאוד מקופות גמל, קרנות פנסיה, בתי השקעות ובנקים שונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשפה הכלכלית, הליך כזה מכונה מנוף פיננסי - הון זר, לא הון עצמי, הלוואות גדולות, מאפשרות רכישת חברות ונכספים גדולים. הרכישה מתבצעת מתוך אמונה שהחברות יהיו מספיק רווחיות ויחלקו מספיק דיבידנדים, כך שיאפשרו את החזרת ההלוואות לאורך השנים. בין השנים 2003-7 השיטה הזו באמת עבדה עבור דנקנר, אבל אז הגיעו משברים ושינויים בשוק.

המחאה החברתית התעוררה, בענף הסלולר בוצעו שנויים רגולטוריים, היקף הרווחים של שופרסל ירד, וכלל מחויבת להקטין את רווחיה מדמי הניהול. התוצאה הכללית - היא שכעת מתקשה החברה להחזיר את ההלוואות ולשלם את חובותיה.

השקעות גדולות שכשלו

בעיה נוספת היא השקעות גדולות, שמתבררות כטעויות גדולות. רכישת הבנק השוויצרי קרדיט סוויס התבררה כטעות כזו. הבנק נרכש בסכומים גבוהים, ובעקבות המשבר באירופה ובענף הבנקאות, גרם גם להפסדים גדולים, אחרי ששווי המניות ירד.

עסקה כושלת נוספת הייתה רכישת קרקעות בלאס וגאס, רגע לפני שמחירי הקרקעות באזור התמוטטו כדי לבנות מלון פלאזה, יחד עם השותף יצחק תשובה. הרכישות הללו, גוררות קושי בהחזרת ההלוואות.

בעלי קופות גמל, קרנות נאמנות או פנסיה, שקנו את אגרות החוב, עלולים להמצא בבעיה. גופים מוסדיים רכשו את אגרות החוב כשהונפקו, וכן משקיעים מהציבור הרחב. בשנתיים האחרונות חלה ירידה גדולה בשווי האג"ח, שתגרום לכולם לקבל פחות כסף מההשקעה.

החברות ימשיכו לפעול - המשק לא צפוי להיפגע

החברות שנמצאות בבעלות הקבוצה, מנגד - שופרסל, כלל ביטוח, נשר, סלקום - לא יפסיקו לפעול. הן מוגדרות כחברות ריאליות שחיות ועובדות בזכות עצמן, וימשיכו לפעול גם אם דנקנר ייאלץ למכור אותם למישהו אחר. המשק, מבחינה ריאלית, לא צפוי להיפגע. זו הבשורה החיובית בכל הכאוס מסביב.

ולמה דנקנר יכול לקוות? לפלא כלכלי. אם מחר אירופה תתאושש, הבנק השוויצרי יעלה את שוויו, הקרקעות בלאס וגאס יעלו שוב - ישתפר מצבה של IDB ושל תזרים המזומנים שלה פלאים. אבל זה על גבול הנס.

כל הנתונים אומרים שזה לא עומד לקרות מחר. אולי זה יקרה בעוד כמה שנים. בינתיים החובות כבר דופקים על הדלת, והשוק לא מאפשר לדחות חובות עד בלי סוף. הפירמה לא יכולה להסתמך על זה, וצריכה בינתיים עוד משקיע שיסייע בכיסוי החובות.