דנקנר חייב למכור, אבל מי יקנה?

המשבר באיי-די-בי מצריך את יו"ר הקבוצה להתנתק מרגשותיו לחברות שרכש וקידם, ולהכיר במציאות החדשה שבה הוא כבר לא המוקד המרכזי של חווית הצרכנות הישראלית. אלעד שמחיוף על המלכוד של איש העסקים

איש העסקים נוחי דנקנר הודיע אתמול שיוותר על 50% משכרו החודשי, אני מציע לכם לא להתרגש יתר על המידה, זה לא מה שיציל את IDB, לא בשלב הזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דנקנר עדיין מחזיק בידיו כמה מהחברות הישראליות המוכרות ביותר: שופרסל, סלקום, כלל ביטוח ומכתשים אגן. הוא גם מחזיק במניות של הבנק השוויצרי קרדיט סוויס, בשותפות עם כמה מהאנשים העשירים ביותר בקטאר ובסעודיה. על הנייר הוא אמור להיות במצב מצוין, אבל בפועל שוק ההון הישראלי מביע בחודשים האחרונים, פעם אחר פעם, אי אמון ביכולת של דנקנר להשיט את ספינת הענק שלו למים שלווים.

הדוחות של אי.די.בי שפורסמו אתמול הם כמעט עניין לפרוטוקול בלבד, דנקנר ומנהליו הבכירים ניסו בשבועות האחרונים באופן אינטנסיבי למצוא משקיע פוטנציאלי שיזרים כסף וייכנס כשותף. המטרה הייתה להימנע מהערת עסק חי שתופיע בדוחות, הערה שהיא למעשה תמרור אזהרה בוהק שהחברה עלולה להתקשות להחזיר את חובותיה בעתיד הקרוב.

למכור למכור למכור!!!

גם ההערה הזו, עושה רושם, היא עניין לפרוטוקול, כשאגרות החוב של אי.די.בי נסחרות בתשואות זבל של עשרות ומאות אחוזים המשקיעים מבינים בעצמם שהסדר חוב הופך להיות אפשרות סבירה יותר ויותר. בכל חיפושיו דנקנר עדיין לא הצליח למצוא שותף, ספק אם יימצא משקיע שבתקופת משבר עולמי יזרים סכומי עתק בסדר הגודל שנדרש כדי להבריא את החברה. השורה התחתונה צריכה להיות ברורה מתמיד - למכור, למכור ו...למכור.

בראיון שקיימנו אתו בחודש מאי אמר דנקנר שהוא בראש וראשונה איש עסקים, הגם שהוא מחזיק בחברות שיש לו אליהן קשר רגשי. היום, במכתב ששיגר לעובדי אי.די.בי כתב שלא יהסס לעשות כל שיידרש כדי להגן על כספי המשקיעים. לנוחי דנקנר אין הרבה ברירות, כמה מהחברות שהוא מחזיק חייבות לעבור ידיים.

להשתחרר מהקשר הרגשי לחברות

דנקנר יהיה חייב להשתחרר מהקשר הרגשי, להתפשר בצורה משמעותית ולהסתגל למציאות חדשה, מציאות שבה הוא כבר לא המוקד המרכזי של חווית הצרכנות הישראלית. לדנקנר לא יהיה קל למצוא רוכשים שיסכימו לקנות בתקופה הזו חברות גדולות שנמצאות במשבר, ובמצב הנוכחי גם אם יצליח למכור אחת מחברות הדגל שלו עדיין לא בטוח שיצליח להציל את אי.די.בי.

העסק של נוחי דנקנר הוא עסק חי, על כך אין ספק, אם כדור השלג ימשיך לגדול, הדרך היחידה שימשיך לחיות היא אם חלקו כבר לא יהיה העסק של נוחי דנקנר.