"אייזק" עבד בשביל אובמה - רומני רק מגיב לאירועים

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני, בוודאי היה רוצה לעסוק יותר בכלכלה, הזדמנויות וצמיחה כלכלית. אבל סופות מהשמיים דוחקות אותו לנהל דווקא קמפיין שמתרכז, לשמחת אובמה, באסונות והפלות

בני הזוג רומני בטמפה פלורידה (רויטרס)

בזמן שמיט רומני הוגדר רשמית כמועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית,ההוריקאן אייזק הכה בניו אורלינס ושוב, המסר שהמפלגה הרפובליקנית מנסה להעביר לציבור האמריקני - נשטף. "ברור שהוועידות המפלגתיות הן נושא מעניין, אבל זה לא הזמן לפוליטיקה כאן בלואיזיאנה", אמר המושל בובי ג'ינדאל שביטל את נאום התמיכה שתכנן לשאת למען רומני.

הוועידות שמקדימות את הבחירות בארצות הברית הן מסורת מוכרת, אבל היא בעיקר רשמית. רומני כבר זכה במועמדות המפלגה במהלך השנה האחרונה כשדילג ממדינה למדינה, התחרות הסתיימה חודשים לפני שהרפובליקנים נאספו בטמפה - פלורידה. הדמוקרטים יערכו את הפסגה שלהם בשארלוט, צפון קרוליינה בשבוע הבא כדי להכריז על ברק אובמה כמועמד הרשמית של המפלגה, אין שום שאלה לגבי התוצאות שם.

הוועידות נועדו להעניק למפלגות ולמועמדים שלהן לנשיאות, הזדמנות להתחמם באור הזרקוקרים של תשומת הלב הלאומית האמריקנית, התקשורת הלאומית מעבירה מהוועידות את הנאומים החשובים בשידור ישיר לבוחרים ומצלמת את התומכים הנלהבים שמאמינים לתכניות שהמועמדים מבטיחים לעתיד.

הצמד אייזק ואקין מחרבים את הקפיין הרפובליקני  

אבל השבוע, התקשורת הייתה עסוקה מאוד בסופת ההוריקן אייזק שהכתה בניו אורלינס, שבע שנים אחרי שהעיר ספגה את נזקי ההוריקן קתרינה. קתרינהה הרגה כמעט 2000 איש ופגעה במורשת של הנשיא הרפובלקני ג'ורג' בוש שייזכר כנשיא שהגיב לאט ולא הצליח להבין את מצב החירום שנוצר בעיר. קתרינה והוריקנים לא מסייעים למסע בחירות רפובליקני.

ההוריקן אייזק מייצג אתגר אחר. למשך זמן מה חשבנו שהוא יכה בטמפה פלורידה, בדיוק בזמן שהעיר מארחת את הוועידה הרפובליקנית, הסיכויים גרמו למארגנים לדחות את תחילת הועידה ביום אחד, ליתר בטחון. ההוריקן אייזק הוא רק הדוגמא האחרונה להתמודדות של רומני עם דברים עליהם אין לו שום שליטה.

בשבוע שעבר הוא התמודד עם משבר שנגרם מאמירה של חבר קונגרס רפובליקני שטען - כי קורבנות אונס לעיתים נדירות נכנסות להריון. זה העלה שאלות לגבי היחס של המפלגה הרפובליקנית לנשים, אונס והפלות דחפו נושאים אחרים מהכותרות. רומני נאלץ להתרכז שנושא הבעייתי הזה ולהוקיע את חבר הקונגרס על דבריו.

אובמה מעדיף להתרכז בהחפשה 

בשבוע שקדם לאמירה, הבחירה בפול ראיין כאיש שירוץ יחד עם רומני, גרמה לדיון ער בתקשורת על מסע הצלב שראיין מתכנן לעשות בכלכלה האמריקנית. רומני נאלץ להסביר את המדיניות הכלכלית של שותפו הזוטר והקמפיין שוב פנה כדי להרגיע מצביעים מודאגים. בשבוע הקודם, רומני דווקא ניסה לדבר על יצירת מקומות עבודה, על הזדמנויות כלכליות אבל אובמה בחר להתרכז במפעלים שרומני סגר, על הימים שרומני קנה ומכר חברות כקפיטליסט מנוכר

כבר שבועות, רומני ותומכיו מתלוננים על כך שמחנה אובמה מנסה להסית את הבוחרים ולא להתרכז בסוגיות הרלוונטיות בבחירות האלה. השבוע ההוריקן אייזק עשה לדמוקרטים את העבודה.

תוכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.