עם כאלה חברים, מי צריך אויבים?

חבר הקונגרס הרפובליקני טוד אקין הצהיר הצהרה טפשית וגרם לקמפיין המסודר של מיט רומני להיכנס לסחרור. אקין רמז שיש כמה סוגי אונס, שגוף האישה יודע מאיזה מהם הוא יכול להכנס להריון והריון כזה, לדעת אקין, לא צריך להפסיק. מיט רומני מגלה עכשיו שחברים יכולים להיות מסוכנים יותר מיריבים

מיט רומני, בבעיה (רויטרס)

האם אמירה מעוררת מחלוקת של חבר מפלגה לא מוכר ולא זהיר יכולה לחבל בקמפיין מתוכנן היטב? מיט רומני עומד לגלות בקרוב את התשובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המועמד לנשיאות ורוב אנשי המפלגה הרפובליקנית מתרכזים השבוע במזעור נזקים אחרי דבריו של טוד אקין, חבר קונגרס רפובליקני, שהדהדו בכל רחבי תבל. אקין, שמנסה להיבחר עכשיו לסנאט, רמז שיש מעשי אונס שנויים במחלוקת שגורמים להריון שלא צריך להוביל להפלה.

אקין ידוע בהתנגדותו התקיפה לביצוע הפלות - אפילו כאלה שמסיימות הריון שנגרם מאונס. "אם זה אונס לגיטימי, לגוף האישה יש דרכים משלו להפסיק את העניין הזה", הוא אמר והקים עליו רעש וזעם גדולים.

גם אם נתעלם לרגע מהעובדה שאקין חושב שיש מקרי אונס לגיטימיים ולא לגיטימיים, האמירה המדהימה שלו שטוענת כי אונס לא מוביל בדרך כלל להריון, צריכה להעלות כמה סימני שאלה.

"כתב העת האמריקני לפוריות וגניקולוגיה מעריך שבכל שנה 30,000 נשים בארצות הברית נכנסות להריון ממקרי אונס", כך אמר רופא הפוריות הד"ר דיויד גרים. "אנו רואים קורבנות מקרי אונס במרפאות שלנו מדי יום".

האמירה האומללה של אקין הייתה יותר מחסרת רגישות ולא נכונה - היא הזיקה לקמפיין הרפובליקני במרוץ לסנאט ולמאמציו של מיט רומני להיבחר לתפקיד הנשיא. על פי הסקרים, כבר עכשיו רומני מפגר אחרי ברק אובמה בין הבוחרים בארצות הברית. סקר חדש שפורסם השבוע בתקשורת האמריקנית מצא ש-48% מהמצביעים האמריקנים תומכים באובמה, ואילו רומני מקבל את קולותיהם של 44%.

הנשים מעדיפות את אובמה גם בלי אמירות טפשיות על אונס והריון מצד הרפובליקנים

בין הנשים, ההבדלים גדולים עוד יותר. 51% מהנשים האמריקניות תומכות במועמד הדמוקרטי, ורק 41% תומכות ברומני. תומכיו של אובמה בונים על הקולות האלה, הם טוענים עכשיו ש"המפלגה הרפובליקנית הכריזה מלחמה בנשים", ומתייחסים למדיניות בנוגע להפלות והדרישה לצמצום השירותים הרפואיים שמעניקה המדינה במסגרת הרפורמות של אובמה.

אובמה לא כינס מסיבת עיתונאים רשמית כבר חודשים, אבל באירועי בחירות קטנים יותר, הוא הביע זעזוע מדבריו של אקין "אונס הוא אונס, הרעיון שאנו צריכים לנתח, לדרג ולחלק את סוגי האונס הוא לא הגיוני" אמר הנשיא.

עד השבוע האחרון, הרפובליקנים הקדישו הרבה מאוד תקווה ומיליוני דולרים בקמפיין של אקין, לדמוקרטים יש היום רוב זעום בסנאט ואקין סומן כאיש שיכול להסית את דעת הקהל ואת הרוב בסנאט לטובת הרפובליקנים.

במקום זה, רומני ועוד מספר מנהיגים רפובליקנים עומדים עכשיו במצב לא נעים, הם נאלצים לגנות את הדברים שאמר אחד משלהם. רומני ועמיתיו קראו לאקין לפרוש מהמרוץ לסנאט "הדברים שאמר בנוגע לאונס הם נוראיים, הם פוגעניים והם לא נכונים" אמר רומני.

אקין אמנם התנצל, אבל סירב לסגת, המפלגה הרפובליקנית עצרה את המימון לקמפיין שלו ואמרה שהוא לא מוזמן לוועידת המפלגה שמתקיימת השבוע בפלורידה, שם יוכרז רומני רשמית כמועמד לנשיאות של המפלגה הרפובליקנית.

המקרה של אקין לא חירב לחלוטין את מסע הבחירות של רומני, אבל הוא בהחלט גרם לו נזק לא קל. כל עוד אקין מתעקש להמשיך ולרוץ לסנאט, הנזק ממשיך לכרסם בסיכוייה של המפלגה לערוך שינוי באיזון הכוחות של הסנאט או במירוץ לבית הלבן.

  תוכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.