רה"מ נתניהו לא יוכל לעצור את התייקרות הדלק

הבנזין צפוי להתייקר בסוף החודש בכ-40 אגורות לליטר ונראה כי הפעם רה"מ לא יוכל לשחזר את המהלך שעשה בסוף חודש מרץ כשעצר את מחירי הדלק לפני רף 8 השקלים. במקביל, פרסם משרד החקלאות תחזית לפיה מחירי הביצים, החלב והעוף צפויים להמשיך לעלות עד סוף השנה. האם ישראל נשאבת למיתון העולמי?

בתקופה האחרונה אנחנו מדברים על גל התייקרות במשק בנוסף לחבילת הקיצוצים שמתכננת הממשלה. הדלק צפוי להתייקר בצורה משמעותית בעוד שבועיים בסכום של לפחות 40 אג' לליטר 95 אוקטן, מה שיביא את המחיר לשיא כל הזמנים - 8.10 שקלים בתדלוק עצמי ו-8.26 שקלים בתדלוק מלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

להתייקרות הדלק אחראים הרכיבים הבאים: שיעור המע"מ שיעלה ב-7 אגורות, מס הבלו שיתרום לעלייה של 3 אגורות נוספות - ובעיקר, העלייה במחירי הנפט בעולם וההתחזקות הדרמטית של הדולר מול השקל - שיביאו לתוספות של 40 אגורות.

אמנם ישנם עוד שבועיים לקביעת המחיר הסופי, אך קשה להעריך שראש הממשלה נתניהו יוכל להתערב שוב במחיר הדלק כאשר במקביל הוא מעביר חבילת גזירות רחבה לצמצום הגירעון בתקציב המדינה.

בנוסף לעלייה במחירי הבנזין, משרד החקלאות פרסם אתמול מחקר שערך ולפיו צפויה עלייה במחיריהם של מוצרי החלב, הביצים והעוף. לפי ההערכה, צפויה עלייה של עד 13% במחירי החלב בישראל בסוף שנת 2012. עלייה דומה צפויה גם במחירי העוף וההודו. אך השיא מבחינת עליית המחירים יורגש אצל צרכני הביצים - שמחירן צפוי לעלות בעד 17%.

הסיבות להתייקרות במחירי המזון: נובעת מבצורת בארה"ב שפגע בגידולים מהם ניזונות החיות. בנוסף סוחרים בשוק ההון עברו לסחור בבורסת הסחורות. הם משקיעים בחיטה, בסויה, בתירס כאילו היו מניות ובכך הם מסייעים להעלאת מחיריהם של מוצרי המזון.