חיזבאללה מנסה לנקום בישראל הרחק מלבנון

חשיפת החוליה שהבריחה מטעני חבלה לישראל במטרה להוציא לפועל גל פיגועים, מעידה על שינוי תפיסתי של ארגון הטרור. מעמדו של נסראללה נחלש והפעולות האחרונות ובהן גם הפיגוע בבורגס מעידות על הניסיון להרחיק את העימות מגבול לבנון מחשש לתגובה ישראלית כואבת. ניר דבורי בטור פרשנות מיוחד

מרחיק את העימות מלבנון, נסראללה (רויטרס)

חשיפת מזימת חיזבאללה לבצע גל פיגועים בישראל מצביעה על שינוי האסטרטגיה של הארגון במאבקו נגד ישראל. חיזבאללה מגביר את המאמצים לפגע ביעדים בחו"ל ובתוך מדינת ישראל במטרה להרחיק את העימות מגבול לבנון. מעמדו של הארגון נחלש, הוא נמצא במצוקה ורגיש לביקורת מבית. לכן, מנסה נסראללה להרחיק אפשרות למלחמה נוספת בלבנון, תוך מאמץ לנקום בישראל, אך באופן שלא יפליל אותו ויגרור תגובה כואבת.

חיזבאללה בלחץ גדול. נסראללה קיבל החלטה עקרונית להעתיק את עיקר פעילות הטרור לחו"ל, כמו הפיגוע בבורגס שבבולגריה, סיכול הפיגוע שאירע שבוע קודם לכן בקפריסין, וסדרת הפיגועים שראינו בהודו, תאילנד ואזרבייג'אן בשנה שעברה.

הזירה השנייה גם היא לא בגבול לבנון, אלא בתוך ישראל, תוך שימוש ברשתות סוחרי סמים מקומיים וגיוס של ערביי ישראל. מאמץ נוסף הוא בניית תשתיות טרור בסיני, בחתימה נמוכה מחשש להרגיז את שלטונות מצרים, ובעזה - שם מממן חיזבאללה, מחמש ומכווין פעילים להוצאת פיגועים נגד ישראל ונגד ישראלים בסיני.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ניר דבורי

סוחרי הסמים משמשים זרוע ביצועית

חיזבאללה מציג: שינוי אסטרטגי (חדשות 2)
חיזבאללה משתמש ברשתות סמים לצורך פעולות נגד ישראל. חברי הרשתות האלה מעבירים בנתיבי הסמים אמצעי לחימה ומטענים ומידע מודיעיני לחיזבאללה, ומקבלים סכומי כסף גדולים. למעשה סוחרי הסמים בידיעה, או לא, משמשים זרוע ביצועית של הארגון.

חשיפת הפרשה משקפת התפתחות מאוד משמעותית בחיזבאללה מדובר בקצה קרחון של פעילות הארגון בחו"ל ובגבולות מדינת ישראל . חלק מן הפעילות הזה עדיין נמצא תחת חקירה. הפרשה משקפת היטב את דבריו של מנהיג הארגון חסן נסראללה שאמר רק בשבוע שעבר בנאום בביירות שאנשיו "עושים לילות כימים כדי להוציא פעולות נגד ישראל".

בכירים במערכת הביטחון טוענים: חיזבאללה במצוקה

הרעיון מאחורי "זיהום החצר האחורית", קרי מדינות שכנות ולא דרום לבנון, נובעות ממצבו הרגיש של חיזבאללה בלבנון ובזירה הסורית. קריסת משטר אסד והיחלשות הציר הרדיקלי ובראשו אירן, המתח בין הסונים לשיעים בעולם הערבי ועלייתם של הסונים עקב המהפכות הרחוב הערבי.

מעמדו של הארגון השיעי נשחק בלבנון והוא זוכה לביקורות קשות מבית על כך שהוא פועל לפי האינטרס האירני ולא לפי זה של הציבור בלבנון. חיזבאללה במשך שנים מיצב עצמו "כמגן לבנון", אך לאמירה זו אין כיסוי כבר כמה שנים. בעוד נסראללה נואם ומדבר, ארגוני ג'יהאד עולמי הופכים ליריב אידיאולוגי קשה ומהווים אלטרנטיבה מתחרה לדרך הגי'האד שחיזבאללה מציג.

נסראללה מנסה להרחיק את פעולות הטרור מהגבול

לכן, גם במחיר שהוא יתגלה, ועקב הלחץ בו נתון הארגון, חיזבאללה לוקח סיכון ומוציא לפועל מבצע החדרת מטענים לשטח ישראל. לדברי בכירים במערכת הביטחון זה מעיד על מצוקה קשה. חיזבאללה עבר לתכנן ולבצע פיגועי איכות ממוקדים, מעטים ואיכותיים בהווה לעומת רבים ופשוטים בעבר.

הארגון משקיע הרבה בכל פיגוע. להוציא לפועל מבצע כמו זה שנחשף היום עולה מאות אלפי דולרים. מצד אחד, נעשה מאמץ לשמור על חתימה נמוכה, שלא יידעו מי עומד מאחורי הפיגוע, לדוגמה כמו זה בבורגס, כדי לא לגרור תגובה ישראלית כואבת. מצד שני, נסראללה קורץ פנימה ללבנון, לציבור שלו, שיידעו שיש מי "שמגן על לבנון".

נסראללה אימץ אסטרטגיה לפגוע רחוק מהגבול כדי שבלבנון יישמר השקט ולא תצמח נגדו הביקורת הפנימית. הוא מנסה לבנות כך הרתעה מול ישראל, לא להסתכן באירוע שיגרור תגובה ישראלית משמעותית, ונהנה לפעול "בחצרות של אחרים".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק