מיט רומני מסכם סיור כושל בעולם

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית מיט רומני רצה לגייס קולות בעזרת סיור העולמי מתוקשר, אבל עכשיו, כשהוא חזר הביתה, במקום לגזור את הקופון, הוא מלקק את הפצעים - ביקורת על ארגון האולימפיאדה בלונדון, דיבורים מיותרים על מלחמה בירושלים וקללות על קבר החייל האלמוני בפולין. ככה, לא מנצחים בחירות

סיור הבלהות של מיט רומני (חדשות 2)

מה שהיה עשוי להיות מהלך תעמולה חכם מעבר לים שישפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית לטובתו של המועמד הרפובליקני מיט רומני, הפך ניסיון מוזר שאנשיו של רומני מעדיפים לשכוח. "אני לא חושב שבדיחה או רגע מביך ביו-טיוב יגרום לשינוי של ממש בבחירות. אני חושב שהבחירות האלה יכריעו לגבי הכיוון שאליו הולכת האומה הזו", אמר יועץ הבחירות של רומני קווין מאדן.

רומני בילה שישה ימים במסע דילוגים בין בנות בריתה המובהקות של ארצות הברית, בכל אחד מהיעדים הוא היה יכול לצבור הון פוליטי, אבל בפועל, בשניים משלושת היעדים הוא יצר בעיות - ועוזריו יצרו בעיות משלהם.

באנגליה, בלונדון שמארחת את האולימפיאדה, הוא היה יכול להזכיר לבוחרים את אולימפיאדת החורף המוצלחת שארגן בסולט לייק סיטי ב-2002, אבל במקום לדבר על ההצלחות שלו מהעבר והקשר שלו לאולימפיאדה, הוא בחר להעביר ביקורת על ארגון המשחקים בלונדון וכינה אותם "מביכים".

"בחור אחד בשם מיט רומני"

ראש ממשלת בריטניה לא נשאר אדיש לאמירה הזו, וטען כי "ברור שקל יותר לארגן משחקים אולימפיים בשום מקום". ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון היה אפילו ישיר ובוטה יותר. הוא אמר שרומני הוא עוד קול מבוטל בקהל הרב שנאסף בהייד פארק. "יש אנשים שמגיעים מכל מיני מקומות בעולם, ולא באמת מבינים את כל ההכנות שעשינו בלונדון במהלך שבע השנים האחרונות", אמר ג'ונסון. "שמעתי שיש בחור אחד בשם מיט רומני שרוצה לדעת אם אנחנו מוכנים". ההערות האלה לו תרמו לרומני במאומה.

בישראל, הזדמנות למשוך תומכים מיהודי אמריקה נגוזה אחרי שאחד מעוזריו הבטיח תמיכה של רומני במלחמה נגד אירן, רומני נסוג מהדברים במהירות, הוא אמר לעיתונאים: "אני אשתמש במילים משלי", המילים האלה של רומני יצרו נסיגה של רומני מהתמיכה המוחלטת שלו בביטחונה של ישראל.

אבל זה לא נגמר כאן, רומני יצר בעצמו מחלוקת לא פשוטה כשטען כי העוני ברשות הפלסטינית הוא גם תוצאה של התרבות הפלסטינית, והתעלם מהכיבוש הישראלי שנמשך כבר עשורים ולא מועיל לצמיחתה של הכלכלה הפלסטינית, ברשות זעמו, אבל רומני לא חזר בו מההתבטאות הזו.

קללות על קבר החייל האלמוני  

"הוא הצליח לפגוע גם בבני הברית הקרובים ביותר שלנו, ולעורר זעם במקום הרגיש ביותר בעולם", אמר רוברט גיבס מצוות הקמפיין של אובמה. "הוא לא הראה לאיש שיש לו יכולות להיות מפקדם העליון של צבאות ארצות הברית".

הביקור של רומני בפולין, התחנה האחרונה בסיור הזה, אולי סייעה לו להגיע לליבם של בוחרים ממוצע פולני שגרים בהמוניהם במדינות מפתח כמו מישיגן ופנסילבניה. אבל עד שהגיע לשם, היחסים של רומני או של אנשיו עם התקשורת כבר הגיעו לשפל שאי אפשר היה לתקן.

בביקור של רומני בקבר החייל האלמוני, קצין העיתונות שלו קילל בגלוי את אחד העיתונאים שניסה לשאול את המועמד שאלה: "נשק לי את הישבן", הוא אמר. "זה מקום קדוש לעם הפולני, גלה קצת כבוד". רומני יודע עכשיו שטיולים עשויים להיות בלתי צפויים ובלתי מספקים. עכשיו רומני מלקק את הפצעים.

תוכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת