ה"ג'וקר" ירה, הפוליטיקאים שותקים

ארה"ב היא המדינה "החמושה" ביותר בעולם - 270 מיליון כלי נשק ל-314 מיליון אזרחים. אבל, גם ההלם והזעזוע מהטבח שביצע ג'יימס הולמס באולם הקולנוע בקולורדו, לא יגרום למועמדים לנשיאות, שמתנגחים כמעט על כל נושא, לדבר על הקלות שבה יכול כל אדם בארה"ב להשיג נשק

ג'יימס הולמס (AP)

אמריקה הייתה עדה לטבח אלים ומוזר במיוחד. אבל, לא שמעתם על זה ממנהיגיה הפוליטיים, שהתייחסו בקצרה לירי בבית הקולנוע באורורה בו נהרגו 12 בני אדם ונפצעו עשרות, וחזרו במהרה למערכת הבחירות שלהם. יש להם דברים אחרים לגמרי בראש.

"זו לא השעה לשיח על הקשרים הפוליטיים של המעשה הזה", אמר המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני. המעשה הזה התבצע בתוך אולם קולנוע מלא אנשים על ידי רוצח עם שיער כתום כלהבה, מגן גוף משוכלל, שני אקדחים, רובה צבאי ורובה ציד.

גם הפעם תשומת הלב של הרבה מאוד אמריקנים הופנתה לחוקים המאוד ליברליים בנוגע להחזקת נשק. יש, בערך, 270 מיליון כלי נשק בידי אזרחים - מספר שהופך את ארה"ב למדינה עם הכי הרבה כלי נשק ביחס למספר האזרחים. תימן, מדינה עם היסטוריה של קרבות, מהפיכות ומלחמות אזרחים - שנייה, הרחק מהמקום הראשון.

נקודה נדירה של הסכמה  

הטבח בקולורדו בלם רק לרגע את מערכת הבחירות לבית הלבן. גם מיט רומני וגם הנשיא אובמה ביטלו אירועים שקשורים לקמפיין, והורידו מהאוויר את ההודעות שנערכות במסגרת התעמולה. אובמה אפילו הגיע לבקר את משפחות הקורבנות.

אבל שלושה ימים אחר כך, ביום שני, שני המתמודדים חזרו ללוח הזמנים הקודם. שניהם לא רצו להתייחס או לדון בנושאי חוקי החזקת הנשק, שאפשרו לרוצח ג'יימס הולמס להקים נשקייה פרטית בביתו.

"הנשיא סבור שאנו יכולים לנקוט בצעדים שירחיקו כלי נשק מידיהם של אנשים מסוכנים במסגרת מערכת החוקים הנוכחית", אמר ג'יימס קרני, דובר הבית הלבן. במערכת בחירות טעונה ומרירה כמו זו שמתנהלת בארה"ב שני המועמדים מצאו נקודה אחת שעליה אין ביניהם ויכוח.

"האתגר לא טמון בשינוי החוקים", אמר רומני. "האתגר הם האנשים שחיים הרחק מהמציאות ומבצעים מעשים קיצוניים שלא יאומנו, מעשים בלתי נתפסים".

יודעים איך ללחוץ על ההדק ועל הממשל  

ארה"ב היא המדינה הכי חמושה בעולם, כל כך חמושה שגם מדיניות נחושה מאוד תשאיר הרבה מאוד כלי נשק בידיים של הרבה מאוד אנשים. אבל, זה לא סביר שנראה כאן מאבק נחוש, כי הארגונים שתומכים בהחזקת נשק בידי האזרחים, כמו "אגודת הנשק הלאומית", פעילים מאוד ומשפיעים מאוד.

איש יחסי הציבור הדמוקרטי, ג'ים מנלי, אמר לי: "האגודות הקשורות להחזקת נשק מספקות קולות ומספקות מזומנים". החוקה האמריקנית מבטיחה לאזרחים את הזכות לשאת נשק, ומנהיגיה של ארה"ב לא מתכוונים לשנות את זה. גם אחרי הטבח בקולורדו, אין כמעט פוליטיקאים שיהיו מוכנים לדבר על האקדח המעשן.

תוכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת