"עתידו של אסד תלוי בדיוויזיה 4"

פיגוע ההתאבדות בסוריה יכול להוביל לשינוי המשוואה במלחמת האזרחים במדינה. דיוויזיה 4 עליה מופקד אחיו של אסד מהווה את המחסום האחרון בפני נפילתו של אסד. אך האם גם היא לקראת קריסה? אהוד יערי בטור מיוחד

הפיגוע היום בדמשק מסמן את התחלת הסוף של משטר אסד. כרגע כל שנותר בין אסד לבין קיצו של המשטר הוא קרום משוריין דק - הדיוויזיה ה-4 של המשמר הרפובליקני בפיקודו מהאר אסד, אחיו הצעיר של בשאר. הדיוויזיה הזו מופקדת בעיקר על ההגנה על הבירה דמשק, מתקני השלטון וארמון הנשיאות. אם כוחות הדיווזיה וכוחות נוספים שצורפו אליה יקרסו וייערקו ממנה חיילים, אז משטרו של בשאר אסד גמור.

האופוזיציה הצליחה לעקוף את ההתנגדות המאוד תקיפה והמוצלחת של כוחות הצבא נגד המרי בערי השדה. הם העתיקו את מוקד העימות אל השכונות הדרומיות של דמשק והיום לבצע את הפיגוע הספקטוקלרי ולהכניס פצצה לתוך הבניין השמור ביותר בדמשק בשעה שיושבים בו כל האנשים שאחראים על הצדדים הביטחוניים במשטר.

ניסיון ההרעלה נכשל - הפיגוע הצליח

לא מדובר בפעם הראשונה בה ניסו כוחות המורדים לפעול נגד ראשי מערכת הביטחון הסוריים. בפעם הקודמת נעשה ניסיון כושל להרעיל את אותה קבוצת הפיקוד הבכירה של מנגנוני הביטחון של הסוריה. הפיגוע מוכיח את כוחה של האופוזיציה ואת הגישה העמוקה שיש לאנשי המורדים להיכנס לבניינים השמורים ביותר בדמשק.

התוצאה של הפיגוע היא שהמורדים בסוריה הוכיחו לכל אזרח סורי שהם מסוגלים להגיע לתוך חדרי החדרים של המשטרים, וזה עלול להוביל לספקות בקרב חיילים ובקרב אזרחי סוריה שנמנעו עד כה מלהצטרף להתקוממות. בתוך שעות אנו צפויים להתחיל לראות כיצד הפעולה הקטלנית היום תשפיע. השאלה כעת שתכריע את עתידו של אסד היא האם מעמד הביניים הסורי והקצינים הבכירים בדיוויזיה ה-4 יגיעו למסקנה שהמשטר העלווי אבוד.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת