הדברים שלמדתי על הציבור החרדי

אני מזדהה עם המון מהדברים הנאמרים בתקשורת סביב גיבוש החלופה לחוק טל, אך מצד שני איני יכול להתעלם מציבור רחב וטוב אותו למדתי להכיר בשנתיים האחרונות. כמעט כל חרדי שהכרתי בחיי שירת בצה"ל, התנדב לשירות אזרחי או לאומי ובטח שעובד, וגם - במילא אין כסף לגייס אפילו את כל החילונים

עידו מינקובסקי. ארכיון (יח"צ)

אולי די, באמת. אני פשוט מבקש די. אני, החילוני, האשכנזי, החצי נהנתן, שאוהב לאכול כל מה שיש לו ארבע רגליים והוא לא שולחן, וכל מה שיש לו כנפיים והוא לא מטוס - מבקש די. אני שעד לא מזמן גרתי ברחוב מונטיפיורי בואך נחלת בנימין במקום מרוחק בחו"ל שנקרא לו ת"א, מבקש די. ולמה אני מבקש די? באמת שאני מזדהה עם המון מהדברים הנאמרים בתקשורת אך מצד שני איני יכול להתעלם מציבור רחב וטוב אותו למדתי להכיר בשנתיים האחרונות. אמנה את הסיבות לא לפי סדר חשיבות:

א. אין כזה דבר "חרדים". "חרדים" זה המצאה של TGI. ישנם סאטמרים, חסידי גור, ויז'ניצים, פונוביצ'ים, פונישבים, ש"סניקים ועוד שלל זרמים שלא אני ולא קוראי שורות אלה מבינים את ההבדל. מה שכן מבדיל אותי זה שאני מודה שאני לא מבין ולהגיד כל ה"חרדים" משתמטים זה להגיד שכל מי שאין לו כיפה אוהב את מרץ, ג'ז אלקטרוני מסקסופון חשמלי, ביקראם יוגה וסינמטק, אוהב סויה דלת נתרן ובריוש, אוהב מונולוגים בשדרה בשני קולות ומסעדות סודניות. כן בטח, כל מי שאין לו כיפה אוהב את הדברים האלה. גם אייל גולן, גם אריק ברמן, גם משה פרץ וגם נומה האוהד של בית"ר.

ב. הייתי רוצה לראות את החבר'ה של דפני (שאת פועלה אני מכיר ומוקיר) מקבלים בברכה הפגנה לא חוקית של השבאב ממאה שערים ברחבה של הבימה לכיוון "נחמה וחצי", ומצפים שלא יופעל נגדה כח.

ג. כמעט כל חרדי שהכרתי בחיי שירת בצה"ל, התנדב לשירות אזרחי או לאומי ובטח שעובד. היחידים שראיתי שאינם כאלה נמצאים בטלוויזיה. אז נכון, איני מתעלם מכך שהמון חרדים לא עושים צבא, כמו שאיני מתעלם מכך שחלק ממובילי המחאה החברתית לא עשו צבא.

ד. אל תחשבו אגב שאני לא בעד מאסר למי שחובה עליו לשרת בצורה כלשהי ואינו עושה זאת. בהקשר הזה הייתי אומר תגייסו או תעצרו ואל תשחררו ותבכו, שוט דונט טוק.

ה. אם תכירו ארגונים מופלאים כמו איחוד הצלה, זק"א, יד שרה או עזר מציון למשל תתפלאו לגלות שישנם תפקידים משפיעים, מצילי חיים ותובעניים בשירות לאומי לא פחות ממזכירה בקריה, בבית סוקולוב או בש"ג ביהודה הימית בואך אבו חסן ביפו.

ו. המשרדים הכי משתלמים/ מדליקים/ מרכזיים/ מודרניים בגוש דן נמצאים במתחם העסקים ה-BBC (הבני ברק ביזנס סיטי).

ז. בחורה צעירה שיודעת לתחזק 6-7 ילדים בממוצע, לפרנס, להסיע לבית ספר, להכין קיגל לתשעה ועדיין ליהנות מהחיים נשמעת לי כעובדת מצטיינת פוטנציאלית.

ח. כי חיי הלילה ברחוב רבי עקיבא בבני ברק בימי חמישי מזכירים את שנקין בצהריי יום שישי הרבה יותר ממה שחשבתם.

ט. בגלל שאם היו מכריחים אתכם בכח ללמוד תורה אני בטוח שכמות החילונים הלומדים/ חוזרים בתשובה/ מתקרבים לדת הייתה יורדת פלאים, קרי, אל תפגעו בעלייה דרסטית בחלוקה בנטל על הוריאציות השונות.

י. בגלל פרוייקטים מדהימים כמו שחר כחול וכתום בצה"ל וגיוס חרדים ענק של השר לביטחון פנים אהרונוביץ' למשטרה, לשב"ס, למכבי האש, לרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, לעיר ללא אלימות ולאגף מצילה ייפגעו אנושות.

יא. כי בינינו אין על מאפיית ויז'ניץ והמסעדה היהודית.

יב. במילא אין כסף לגייס אפילו את כל החילונים.

יג. ואל תשכחו שבינתיים הכיפה היא זו ששומרת על ראשינו מהקסאמים - למרות שדווקא היא לא מבד אלא מברזל.

יד. כי סבא וסבתא של כמעט כולנו היו "חרדים".

טו. כי אין לנו ארץ אחרת, בחייאת אללה.

הכותב הינו יועץ התקשורת לשעבר של השר לביטחון פנים, עיריית בני ברק ואיחוד הצלה וקצין במילואים בחטיבת דובר צה"ל.