לקראת הבחירות: אובמה מנסה להיות רובין הוד

ההבטחות של אובמה ל"תקווה" ול"שינוי", שהביאו אותו לניצחון ב-2008 הוחלפו במתקפות נגד רומני שנועדו לפגוע בסיכויו של הרפובליקני להיבחר במקומו. אלא שרומני לא מתכוון להתנצל על הצלחותיו והונו

רוצה להיות רובין הוד (AP)

הנשיא ברק אובמה בחר לעצמו אסטרטגיה לבחירות, בה הוא מנס להציג את מיט רומני כידידם של העשירים, בימים בהם האמריקנים העניים ואנשי מעמד הביניים נחנקים מאבטלה גואה וכלכלה חלשה.

"כל מה שהם עושים זה לתקוף בכל החזיתות שהם יכולים", אמר השבוע מיט רומני. על פי חלק מהסקרים האחרונים, הנשיא נמצא בשוויון מול המועמד הרפובליקני. הוא מגיע ליישורת האחרונה של הבחירות בנובמבר, בלי הכלכלה המשכנעת שהייתה יכולה לעזור לו להישאר בבית הלבן.

ההבטחות של אובמה ל"תקווה" ול"שינוי", שהביאו אותו לניצחון ב-2008 הוחלפו במתקפות נגד רומני ומתקפות שנועדו לפגוע בסיכויו של הרפובליקני להיבחר במקומו. השבוע אובמה קרא למחוקקים בוושינגטון להרחיב את קיצוצי המיסים שעליהם החליטו כבר לפני עשור, אבל מצד שני הוא מנסה להעלות את המיסים.

רומני והרפובליקנים כמובן, מתנגדים למהלכים של הנשיא. הם רוצים להוריד את המיסים לכל האמריקנים, בטענה שבעלי העסקים והיזמים יכולים לסייע לכלכלה בהשקעת עוד כספים בפיתוח והשקעות - ולא במיסים. אובמה טוען שחוסר ההסכמה לגבי מדיניות המיסוי היא הקו המפריד בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

כמה כסף יש לרומני?

"חברים רבים במפלגה השנייה מאמינים שהשגשוג מגיע מלמעלה למטה ולכן, אם נאבד עוד מיליארדים בגלל הקיצוץ במיסים לעשירי אמריקה, במידה מסוימת זה ייצור עוד משרות וישרת את הכלכלה", אמר אובמה והוסיף: "אני לא מסכים לזה".

הקמפיין של אובמה עושה מה שהוא יכול כדי לקשר בין רומני לכסף הגדול של הבוחרים. מעולם לא נעשתה ספירה פומבית בחשבונותיו ובהונו של רומני, למרות שעל פי הערכות מאנשי הקמפיין שלו, הוא שווה לפחות רבע מיליארד דולר.

השבוע, אחרי שהתפרסמו פרטים על חשבונותיו והשקעותיו של רומני מעבר לים, קרא אובמה לרומני להיות יותר פתוח בנושא הכסף שלו. תומכיו של אובמה אפילו הפיקו סרטוני טלוויזיה בנושא.

רומני אמר שאפילו הוא לא יודע את הפרטים בנוגע להשקעות שלו, מפני שמנהלים אותם קרנות שלא מתנהלות תחת שליטתו. אבל, הוא הדגש: "אני לא עומד להתנצל על כך שהצלחתי". רומני מתעקש ואומר שהעושר שלו הוא לא משהו שיהפוך למגרעת, אבל זה לא עוצר את אובמה מלנסות.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת