האם יש סיכוי אמיתי למלחמה בין טורקיה לסוריה?

היחסים בין דמשק ואנקרה ידעו עליות ומורדות רבות, אבל עכשיו ארדואן כבר לא יכול לחיות בשלום עם הנשיא אסד. מצד שני, לא בטוח שהוא יכול או באמת רוצה מלחמה עכשיו עם סוריה. ניר דבורי מסביר למה ראש הממשלה הטורקי בעיקר ממתין, פועל מאחורי הקלעים וצועק לעולם – "תחזיקו אותי"

ארדואן ואסד (חדשות 2)

אחרי שהפילו לו מטוס קרב, החל ראש ממשלת טורקיה ארדואן לאיים על דמשק ואף קידם כוחות לגבול עם סוריה. אבל האם הוא באמת יכול לפעול? במקום לדבר הרבה, אפשר אולי לתקוף את סוללת הנ"מ שהפילה לפני שבועיים את מטוס הפאנטום הטורקי.

ארדואן לא עושה את זה, בעיקר כי הוא יודע שאם הוא ישלח מטוסים לתקיפה - הם לא יחזרו. מערך ההגנה האווירית הסורי צפוף ובעל יכולות מתקדמות הרבה יותר מיכולות החדירה של המטוסים הטורקיים, אפילו שמטוסי הפאנטום של חיל האוויר הטורקי עברו לפני עשור השבחה במפעלי התעשייה האווירית בישראל.

לארדואן נותר לאיים, אבל הוא נתפס כפחדן, נובח ולא נושך. לא בטוח שהוא יכול או באמת רוצה מלחמה עכשיו עם סוריה. אסור לשכוח שגם עונת התיירות עכשיו בשיאה. יותר מ-27 מיליון תיירים מרוסיה, בריטניה, גרמניה ומדינות המפרץ מגיעים עכשיו לנופש - וזה מכניס לקופת המדינה יותר מ-25 מיליארד דולר, זה לא הזמן למלחמות. אז נותר לאיים ולשלוח טנקים וסוללות נ"מ לגבול עם סוריה.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ניר דבורי

ארדואן מוביל קו ברור - גם כמדיניות פנים וגם כחוץ - של איסלאם דמוקרטי-מודרני. יש לו השפעה. לראיה, בבחירות במרוקו ובטוניסיה נבחרו מפלגות איסלאמיות מתונות, שמחקות את הקו של מפלגתו. ארדואן הביא את טורקיה לשגשוג, ויש לו מה למכור למדינות הים התיכון.

יחסי סוריה וטורקיה ידעו עליות ומורדות רבות, סכסוכי גבול ומאבקים על מים שאפילו התחממו - עד שנה שעברה, אז החלה המרידה בסוריה. אבל עכשיו ראש הממשלה הטורקי כבר לא יכול לחיות בשלום עם הנשיא הסורי.

ארדואן ממתין לשעת הכושר

המודל שמשווק ארדואן למזרח התיכון סותר את ההתנהלות של אסד. ברגע שסוריה לא הסכימה לקבל את המודל של ארדואן, היא איבדה את תמיכתו. הוא החליט לכנס את האופוזיציה הסורית בטורקיה כדי לקדם אלטרנטיבה.

ניר דבורי (חדשות 2)
לכן טורקיה מסייעת למורדים, מתוך תקווה שזה יוביל להפיכות שאירעו בתוניסיה ולוב. בעמידתו מול סוריה מתכוון ארדואן לא רק להוביל שינוי ברוחו במזרח התיכון, אלא למצב את מעמדו הגלובלי.

אירן מצד שני, עומדת מאחורי אסד - מדינית, צבאית וכלכלית. טורקיה פועלת באותה צורה עם המורדים. ככל שהמצב בסוריה מידרדר אין לדעת כיצד ינהגו טורקיה ואירן - שתומכות כל אחד בצד אחר.

אז לארדואן יש גם מה להפסיד בעימות ולכן הוא נזהר, פועל בעיקר מאחורי הקלעים, ובייחוד ממתין. ממתין לשעת כושר, ומחכה לראות כיצד יתפתחו הדברים בסוריה. ועד שיחליט כיצד לפעול - הוא שולח כוחות ומדרבן את הצבא וצועק לעולם - "תחזיקו אותי".