יום עצמאות שמח ומלא קניות, ארה"ב

בארה"ב יודעים איך לחגוג את עצמאות האומה: בקניות ו"סיילים" מטורפים. רועי וולף, עוזר הציר הכלכלי של ישראל בוושינגטון, מספר על החגיגות בארה"ב: ממבצע קנה חולצת אובמה וקבל רומני בחינם ועד לטמפרטורות הגבוהות והמעיקות

חוגגים עצמאות. ארכיון (רויטרס)

לישראלים-האמריקנים בחו"ל, 4 ביולי האמריקני מהווה מעין פיצוי על הפסד ה' באייר הישראלי.

כמו בכל שנה, ציינו האמריקנים גם הפעם את יום העצמאות שלהם בברביקיו המסורתי, במופעי זיקוקין, במצעדים צבאיים, בשחזור הקראת הכרזת העצמאות בוושינגטון ובקניות - הרבה קניות.

גם בתקופות של משבר כלכלי, וחשש מפני עתיד שלמותו של גוש האירו, האמריקנים חוגגים את השחרור מאבותיהם הקדמונים מאירופה. גם במלוא 236 שנים לעצמאותה של ארה"ב, נדמה שהאמריקנים חוגגים את היכולת שעוד נותרה להם לעשות קניות.

לצד הדגל, ההמנון והשבועה בבתי הספר, למדה האומה האמריקנית בעשורים האחרונים לקדש גם, ובעיקר, את הקניון והאאוטלט. אין חנות אחת בכל וושינגטון שלא הציעה הנחה מיוחדת לרגל היום המיוחד. אפילו על חולצות של המועמדים לנשיאות הייתה הנחה: כל הקונה חולצה של אובמה מקבל את רומני בחינם וכך גם להפך.

לצד האובססיה המתמשכת לקניות בארה"ב, ניתן לראות גם במזג האוויר בשבוע האחרון כמטאפורה ליום העצמאות. ככל קיץ וושינגטוני, הטמפרטורות נוסקות לכמעט 40 מעלות צלסיוס ומדד הלחות גואה לכ-60-70%.

עם זאת, ביום שישי האחרון, הרעידה סופת ענק את וושינגטון והערים הסמוכות לה. מזה חמישה ימים, ארה"ב הייתה כמעין מדינת עולם שלישי - מיליוני אנשים נותרו מנותקים מרשת החשמל והאקלים הקיצוני גבה את חייהם של לא פחות מ-17 בני אדם.

עם זאת, הוכיחו אזרחי הארץ החופשית שדבר לא יעמוד בדרכם, בטח שלא לעוד "סייל", ולמרות הכול - הבירה האמריקנית לא עצרה מלכת ותושביה חגגו את היכולת לבזבז את כספם ביום המיוחד. באמריקה, כמו באמריקה, אין כמו יום עצמאות בשביל לשפר את הכלכלה האמריקנית, ועל הדרך - לגלגל פדיון של מיליארדי דולרים.

הכותב הוא עוזר הציר הכלכלי של ישראל בוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת