מפלגת מרכז חדשה? לא פצצה פוליטית

רינה מצליח לא מתרשמת מההצהרה של של חיים רמון על כוונתו להקים מפלגת מרכז חדשה, על חורבותיה של קדימה המתפוררת. עוד מוקדם לקבוע מה הסיכוי של מפלגה כזאת להצליח, בין השאר בגלל שהמהלך עוד לא יצא לפועל באופן רשמי - לא ברור מי יהיו חברי המפלגה וגם לא האידיאולוגיה שלה

חיים רמון מקים מפלגת מרכז חדשה? זו ממש לא פצצה פוליטית. נכון שבתזמון של היום זה מקבל משמעות חדשה, אבל חיים רמון אמר את זה מזמן והודיע על כוונותיו כבר שפרש מקדימה, עם כניסת המפלגה לקואליציה של בנימין נתניהו.

בעצם אין היום שום דבר שניתן לקרוא לו חדש, חוץ מכך שקדימה נמצאת במצוקה גדולה, וזה הזמן למי שרוצה להקים חלופה - לעשות זאת. זה בדיוק מה שעושה חיים רמון. הסיפור של מפלגה חדשה קיים באוויר מהרגע שמופז נבחר ונכנס לממשלת נתניהו, אז הודיע רמון שהוא פורש מהמפלגה ומקים מפלגת מרכז חדשה.

מה הסיכוי של המפלגה הזאת? מוקדם עדיין להגיד. עוד לא פורסמו שמות של אנשים שהביעו רצון לקחת חלק וגם לא הצהרות על אידיאולוגיה.

מוקדם גם לומר אם יאיר לפיד יהיה מעורב. אם יהיה חיבור בין מפלגת המרכז החדשה למפלגתו של יאיר לפיד, זה יהיה בקו הגמר של הבחירות ולא עכשיו. נכון לעכשיו לפיד רץ לבד והוא לא מוכן להתפשר על היותו מספר אחד במפלגה.

קדימה עדיין לא עזבה את הממשלה, ולכן עוד מוקדם לדבר על בחירות. לכן, קשה לתאר את המפה הפוליטית החדשה והמפלגות הפוליטיות שיקומו. הקרקע להקמת מפלגה חדשה הייתה קיימת כבר קודם. היא הייתה קיימת מהרגע שמופז נכנס לממשלה. יש קבוצה שלא מרוצה מההצטרפות לנתניהו וחיכתה להזדמנות לפרוש. במקרה שמופז יחליט להישאר בקואליציה, אם הוא יחליט, יפרשו הרבה יותר חברי כנסת ממחנה לבני ויווצר פילוג במפלגה.

חשוב גם לזכור כי הרעיון של רמון הוא להקים מפלגה חדשה מהיסוד - וזה הרבה יותר קשה מלעשות שימוש בפלטפורמה פוליטית קיימת. להקים מפלגה חדשה, עם כל הכבוד לח"כים שיפרשו, כמו שלמה מולה, רוברט טיבייב ונינו אבסדזה, כל אלה לא מספיקים כדי להקים מפלגה חדשה. צריך שמות חדשים ובעלי השפעה וקרדיט ציבורי. זה לוקח זמן. נכון שרמון רוצה לעשות את זה, אבל זה עוד מוקדם לברך על מפלגה חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת