המשבר באירופה יכשיל את אובמה?

הנשיא ברק אובמה חושש שהמשבר בכלכלה האירופית יסחוף איתו למטה גם את הכלכלה האמריקנית, יוסיף עוד אזרחים למעגל האבטלה הגואה ויגרום לבוחרים לחפש פתרון שונה להתדרדרות הכלכלית - פתרון רפובליקני

"אובמה מחפש אשמים" (AP)

ברק אובמה רוצה להיבחר לכהונה נוספת כנשיא ארצות הברית, וחושש שאירופה עשויה להוות גורם שיביא לנטישת מצביעים ותומכים. "אירופה היא השותף העסקי הגדול ביותר שלנו, ומשמעות הצמיחה האיטית שלה והמשבר שפוקד אותה - פחות משרות בארצות הברית", אמר אובמה השבוע בפסגת ה ג'י 20 במקסיקו. המשבר הכלכלי היה שיחת היום בוועידה ומי כמו אובמה יודע כי "כל הסוגיות הכלכליות האלה ישפיעו בסופו של דבר גם על הבחירות".

אחוזי האבטלה בארצות הברית עומדים כבר עכשיו מעל 8% ועשויים להיות גבוהים יותר אם הכלכלה האירופית תמשיך להתפורר בקצב הנוכחי. אף נשיא אמריקני לא נבחר שוב כאשר אחוזי האבטלה היו כל כך גבוהים.

המומחים מעריכים שלבעיות הכלכלה האירופית יש השפעה מאוד מצומצמת, לפחות בינתיים. אבל המשבר הכלכלי באירופה הוא האיום הגדול ביותר על שיקומה המתמשך של הכלכלה האמריקנית. יש כלכלנים שמנבאים משבר חמור עוד יותר שייפגע בתחומי הייצוא, ההשקעות, הבנקים ושווקי המניות. אלה לא חדשות טובות בכלל לאובמה - שבעבר כבר ניסה לטעון שמקור לבעיית הכלכלה האמריקנית נמצא הרחק ממשרדו.

בתחילת כהונתו, ובעיצומו של המשבר הכלכלי החמור ביותר שידעה ארצות הברית מאז השפל הגדול, האשים אובמה את קודמו הנשיא בוש בכישלון. אחר כך הוא האשים את הרפובליקנים ששולטים בקונגרס בכך שהם לא תומכים במדיניות "יצירת המשרות" שהוא מנסה לקדם. עכשיו הוא מפנה אצבע מאשימה לאירופה.

תמריצים או צנע ?

המועמד הרפובליקני מיט רומני משדר מסר על פיו הבחירות הקרובות יהיו משאל עם בנושא הכלכלה, והוא אמר שאובמה חייב לעם האמריקני כמה תשובות. "הנשיא הזה לא מוצלח, הוא כשלון", אמר רומני השבוע, והוסיף: "הוא צריך ללכת הביתה ולתת צ'אנס למשהו אחר".

רומני עוקב בעניין אחרי האירועים באירופה, ולא מהסס להשתמש בבעיות הכלכלה שם בעימותים שלו מול הדמוקרטים. "הוא מדרדר אותנו לכיוונה של אירופה", האשים רומני את יריבו במרוץ לנשיאות. "הוא רוצה ממשל גדול יותר ויותר, עם מערכות בריאות שינוהלו על ידי הממשל - והוא רוצה לראות את האזרחים משלמים יותר ויותר מסים".

למרות הביקורת של רומני, אובמה בחר לקחת חלק פעיל מאוד בדיונים על עתידה של אירופה, הוא לשכנע את אנגלה מרקל להפעיל מדיניות דומה למדינות שלו, שמעניקה יותר כוח ותקציב לממשל. המסלול המועדף עליו הוא - תכנית תמריצים ולא צעדי צנע.

אבל לעצות ולהאשמות שאובמה מעביר לצידו השני של האוקיאנוס האטלנטי אין השפעה אמתית בבית. הבוחרים בארצות הברית בוחרים בין רומני לאובמה. ביום הבחירות השאלה לא תהיה בעד או נגד אירופה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת