אובמה מפיץ מידע חשאי כדי להשאר נשיא?

הנשיא אובמה רשם לזכותו הישגים ביטחוניים רבים בקדנציה החולפת" חשיפת רשת הטרור של "אל-קעידה" בתימן, חיסול אוסמה בין לאדן ומתקפות סייבר באירן. הדמוקרטים חושבים שזה עשוי לנצח את הבחירות, אך הרפובליקנים טוענים שהנשיא קשקשן

הבחירות לנשיאות מביאות את העם האמריקני לגלות לפתע חלק מהסודות השמורים ביותר של וושינגטון. תומכיו של אובמה מרוצים, אבל במפלגה הרפובליקנית רואים את הגילויים כתחבולה שנועדה להשאיר את הנשיא המכהן בבית הלבן.

הבחירות ייערכו בעוד חמישה חודשים. אובמה מתמודד מול מיט רומני והמירוץ, על פי הסקרים, צמוד מאוד. רומני נתפס כמשרת טוב יותר עבור הכלכלה האמריקנית, אבל בשבועות האחרונים עיתונים, מגזינים וכלי תקשורת שונים מציינים הישגים מודיעיניים וצבאיים לזכותו של ברק אובמה.

המצביעים לומדים פרטים על מבצעים חסויים - ממתקפות סייבר נגד תעשיית הגרעין האירנית ועד לחדירה לתא הטרור של אל קעידה בתימן. ב"ניו יורק טיימס" פורסם יומן מחמיא מאוד למדיניות החוץ של הנשיא בשם "להתמודד ולהחביא". שם מתואר הנשיא כמפקד-על יודע כל, מעורב מאוד ויודע להתאים את עצמו למצב. נשיא כמו שהוליווד אוהבת.

חיסול אוסמה בין לאדן - בקרוב הסרט

למעשה, על פי דיווחים כאלה ואחרים, גאוות הממשל על חיסולו של אוסמה בין לאדן בלב פקיסטן, כבר הופך בימים אלה, בשיתוף פעולה עם הממשל, לסרט פעולה הוליוודי.
"זה פוגע באלו שעושים מדי יום את עבודת המודיעין המפרכת והמבורכת", אמר השבוע הסנטור הרפובליקני ג'ון מקיין. "ראשי מנגנוני המודיעין שלנו אומרים שמדובר בתקופה עם הפרת נהלים מהחמורות ביותר שידענו".

חלק מהדמוקרטים זועמים ומבקרים את ההדלפות, למרות שהם לא מעלים את הנקודה לדיון בגלל הבחירות. הרפובליקנים זועמים הרבה יותר, לא רק על ההדלפות - אלא גם על מה שהם רואים כפרסומים שיוצאים עוד לפני שמישהו מהממשל מצליח לחקור ברצינות את הדיווחים. אריק הולדן הוא אחד מאותם רפובליקנים שמבקרים את ההתנהלות של אובמה מול מנגנוני הביטחון וקורא לנשיא להתפטר בשל ההתנהלות השנויה במחלוקת.

"האישומים על פיהם הבית הלבן מפרסם בכוונה מידע מודיעיני מסווג - פוגעים"

הולדר מינה שני תובעים שיחקרו את ההדלפות ממשרדי הממשל. אובמה אמר השבוע לעיתונאים שהוא מוצא את ההאשמות - על פיהן הוא משתמש במידע מודיעיני כדי לקדם את האינטרסים שלו - מעליבות. "האישומים על פיהם הבית הלבן מפרסם בכוונה מידע מודיעיני מסווג הם אישומים פוגעים", הוא אמר. "זה פשוט לא בסדר".

סביב העולם, יש לא מעט המאמינים שוושינגטון היא מקום בו מוציאים לפועל קונספירציות מפותלות ומסובכות. יכול להיות שזה באמת המצב, אבל לאחרונה, העדויות מצביעות על ההיפך הגמור - וושינגטון היא המקום שבו הסודות השמורים ביותר - מוצאים את דרכם לעמוד הראשי של העיתונים.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת