סוריה פשוט מתפוצצת לתוך עצמה

מלחמת האזרחים בסוריה גולשת יותר ויותר למלחמה מקומית בה כפר נלחם בשכנו, ועדה נלחמת בשכנתה. על רקע הדיווחים סביב הטבח האחרון ליד חמה, אהוד יערי מסביר על ההצעה החדשה של מדינות המערב ועל האופן שבו הצבא הסורי - וגם המדינה הסורית - מתפרקים

הפרטים המלאים על הטבח שאירע בכפר סמוך לחמה עדיין לא התבררו. זה נראה ממבט ראשון כמו דברים שראינו בחולה, בהם היו מעשי טבח כמו התנפלות של תושבי כפר אחד על כפר שכן, בגלל מחלוקת על העמדה לגבי משטרו של בשאר אסד, או בגלל מחלוקת עדתית.

מלחמת האזרחים בסוריה גולשת יותר ויותר למלחמה מקומית בה כפר נלחם בשכנו, ועדה נלחמת בשכנתה, כמו הדרוזים מול הסונים קרוב לגבול ישראל. זאת התפרקות. גם הצבא הסורי נמצא בתהליך של התפרקות, הוא פועל רק במסגרות גדודיות, מקסימום חטיבתיות, כבר לא דיוויזיוניות. סוריה פשוט מתפוצצת לתוך עצמה בתכיפות הולכת וגוברת.

בעקבות האירועים האחרונים מדינות המערב מנסות להגיע לתכנית קופי אנאן ב'. תכנית הפסקת האש עם שש הנקודות לא עבדה - זה ברור לכולם. עכשיו האמריקנים ומדינות המערב מנסות לשכנע את הרוסים והסינים להסכים לפתרון חדש - תכנית על פי המתווה התימני, במסגרתה כל המדינות יבואו יחד לאסד ויבקשו להעביר סמכויות לנשיא זמני שיארגן בחירות חופשיות דמוקרטיות ולצאת מהמדינה.

הדבר ברגע זה לא מקובל בשום פנים על הרוסים ולכן גם לא מקובל על הסינים. בנוסף, הדבר לא מקובל גם על בשאר אסד. לכן לא רק שאין תכנית ב', אלא אנחנו במלחמת אזרחים שהולכת ומחריפה.

עולה השאלה האם סוריה יכולה לאורך זמן להמשיך להתקיים כלל כמדינה. אף אחד לא משלם מיסים, חשבונות חשמל וטלפון. גם בבתי הספר לא מלמדים לפי תכנית הלימודים הרגילה, בכל כפר, עיר ובית ספר מחליטים מה הם מלמדים ואיך. כמדינה סוריה חדלה לתפקד.

היום ראינו מתקוממים בכבישים ראשיים בפרברים החיצוניים של דמשק, יוצרים פקקי תנועה ענקיים על ידי מחסומים של צמיגים בוערים, דבר שנהג דמשקאי לא רגיל אליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת