המועמד הרפובליקני לא רוצה לערב הורים

דונלד טראמפ הזכיר השבוע שהוא קיים, שהוא תומך ברומני ושהוא לא מאמין לאובמה כשהוא אומר שהוא נולד בארצות הברית. אבל רומני דווקא מאמין או בוחר להאמין לאובמה. ג'ונתן מן מסביר למה למועמד הרפובליקני, המורמוני של ארצות הברית, אין חשק להתרכז בסוגיית ההיסטוריה המשפחתית

מיט רומני. עבר "צבעוני" (AP)

טענה ישנה על פיה ברק אובמה לא מספיק אמריקני כדי להיות נשיא, חוזרת השבוע לכותרות. אך בניגוד לציפיות, המועמד הרפובליקני מיט רומני, דווקא ניסה לדלג על הסוגיה. אולי הוא נזהר בגלל ההיסטוריה ה"צבעונית" של משפחתו שלו. "אני לא חושב כמו כל אותם האנשים שתומכים בי", אמר השבוע רומני. "אני סבור שהם לא מאמינים בכל אותם דברים שאני מאמין בהם".

רומני שב השבוע לכותרות עם ניצחון דחוק בטקסס. אחרי חודשים ארוכים הוא מגיע למספר הצירים הנחוץ כדי להבטיח את המועמדות לקראת הוועידה הרפובליקנית הלאומית באוגוסט.

אבל המיליארדר שתומך ברומני, דונלד טראמפ, לא חושש לדבר על הנושא. הוא שוב טוען שאובמה לא נולד בארצות הברית ואומר השבוע: "זרים לא יכולים להיות נשיאים בארצות הברית, גם אם יש להם אזרחות אמריקנית, מפני שהחוקה שומרת את הזכות רק לאזרחים ילידי אמריקה". אביו של אובמה הוא קנייתי, אימו נסעה איתו לאינדונזיה כילד ויש קבוצה קטנה ועקשנית שידועה בשם "בירת'רס" שממשיכה לטעון שהנשיא האמריקני נולד מחוץ לגבולות ארצות הברית.

רומני לא מדבר על שורשים משפחתיים

הנשיא אובמה טוען שהוא נולד בארצות הברית. הוא פרסם את תעודת הלידה שלו כהוכחה. רומני מאמין לאובמה ולא מדבר על הנושא, אבל אולי בביתו, הוא חושש להעלות את הסוגיה, בגלל ההיסטוריה המשפחתית שלו.

אביו המנוח של רומני, שניסה לרוץ לבית הלבן נולד במקסיקו, שם חיו הוריו במושבה שנוסדה על ידי הכנסייה המורמונית. בני הקהילה ברחו לשם כדי לא לעמוד לדין בגין אישומים בפוליגמיה ועל פי ביוגרפיה שמתעדת את חיי הקהילה, לסב סבו של מיט רומני היו שלוש נשים.

ג'ורג', אביו של רומני, לא הצליח להרחיק כמועמד לנשיאות, אולי בשל כך מקום לידתו לא הפך לסוגיה מכריעה, אבל מקורותיו המקסיקנים של רומני מהדהדים בשולי הקמפיין הנוכחי.

בכיר במפלגה הדמוקרטית הגדיר החודש את אותה קהילת מורמונים במקסיקו כ"קהילה פוליגמית". רומני עמד במקום לא נוח ונאלץ להתמודד השבוע עם ההאשמות וטען שלסבא שלו הייתה רק אישה אחת, ובחר שלא לדבר על הדורות הקודמים.

הקנאים שרודפים את אובמה בגלל מקום הלידה שלו לא מוזמנים לקחת חלק במסע הבחירות של רומני, אבל תומך עשיר ובולט כמו דונלד טראמפ - לא מגרשים במהרה. רומני בעצמו ידבר על הכלכלה הנוכחית. הדיון על קניה, אינדונזיה ומקסיקו, השיח על הנשים הרבות שנישאו לאבות אבותיו לא יובילו אותו לשום מקום.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת