הבחירות במצרים: עתיד שחור בפתח?

איני יודע מי ייבחר בבחירות למצרים, כי אין להאמין לסקרים. סולימאן מזהיר שאם הנשיא הבא יהיה איסלאמי, מצרים תעמוד בפני אסון ואולי אפילו בפני הפיכה צבאית. לפי התחזית שלו, אם המועמדים החילונים לא ישיגו בסיבוב הראשון 50% מהקולות, אז הנשיא יהיה איסלאמיסט, ומצרים תסיים את המהפכה עם נשיא ופרלמנט איסלאמיים

אין לי מושג מי ייבחר בבחירות במצרים, שיימשכו ככל הנראה אל תוך אמצע יוני לסיבוב השני. איש לא יודע מי ינצח כי איש לא סומך על הסקרים שמראים תוצאות שונות ומשונות. אני כן יודע שעומר סולימאן שרצה להתמודד ונפסל סבור שמצרים בדרך לאסון, שהנשיא הבא יהיה איסלאמי, שצפוי משבר כלכלי במצרים ושיהיו הפגנות של מיליונים נגד המשטר האיסלאמי החדש שיקום. אני גם יודע שבמורד הדרך תהיה הפיכה צבאית, בה הצבא ייקח את השלטון לידיו, כמו נאצר ב-1952.

זהו התסריט של עומר סולימאן וצריך לקחת אותו ברצינות. אין מי שיודע טוב את ענייני מצרים ומכיר את הלכי הרוח מסולימאן, ששלט מטעם מובראק במשך עשרות שנים. נכון להגיד שאם בתום הסיבוב הראשון המועמדים החילוניים כמו עמרו מוסא ואחמד שפיק לא יגיעו יחד ל-50%, אז מובטח שבסיבוב השני המועמד האיסלמי הוא זה שיזכה.

מי זה יכול להיות? יכול להיות מועמד האחים המוסלמי מוחמד מורסי שהוא ה"מועמד החלופי" של האחים לאחר פסילת חיירת א-שאטר. זה יכול להיות אל פותוח שפרש מהאחים המוסלמים ונהנה מתמיכה רבה גם אצל הליברלים וגם של התנועה הסלפית. האפשרות הזאת, שמצרים תסיים את השלב הזה של המהפכה בכך שיש לה פרלמנט איסלאמי ונשיא איסלאמיסט זו אפשרות חמורה ביותר מבחינתנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת