פרשנות: הסיפור מאחורי מתקן ההדמיה באירן

מה באמת עומד מאחורי פרסום שרטוט מתקן ההדמיה האירני? מלבד העיתוי, פתיחת סבב נוסף בדיאלוג של אירן והמערב, יש כאן ניסיון להציב שוב את העניין האירני בראש סדר העדיפויות העולמי, לאור הניסיונות הקודמים שכשלו. ניר דבורי על כותרות והדלפות

הדמיית המתקן בפרצ'ין (AP)

תרשים המתקן האירני שפרסמה סוכנות הידיעות AP מוכר לגופי הביון בעולם כבר זמן רב. על פי הטענה, שרטט אותו אדם שראה בעיניו את המתקן הזה במכון המחקר הצבאי בפרצ'ין - 30 ק"מ מטהרן. המקום בו חושדים חוקרי הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית מקיימת אירן, רחוק מהעין, ניסויים במסגרת בניית ערוץ גרעיני צבאי.

ב-AP דיווחו שהבכיר שהדליף את התרשים, אדם ממדינה החברה בסבא"א, טוען שמסירת פרטים נוספים על מקור המידע תעמיד אותו בסכנה.

בתרשים נראית הדמיה של תא לחץ שנטען כי הוא משמש לניסויים סודיים המיועד לביצוע פיצוצים מבוקרים של ב"הדק ניוטרונים", רכיב קריטי המשמש מרעום בפצצת גרעין.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ניר דבורי

אז מה באמת עומד מאחורי הפרסום המסתורי הזה? קודם כל העיתוי: היום נפתח הדיאלוג מול האירנים בווינה, מקום מושבה של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית, שם מנסים להביא את האירנים להסכים להכניס פקחים למתקן בפרצ'ין.

עד היום סיבה טהרן למהלך ובימים הקרובים ייפתח המפגש השני בין חמש המעצמות לאירן בבגדד שבעירק - סדרת מפגשים שתכליתם להניא את אירן מלהמשיך בפיתוח גרעין צבאי ולהסכים לפיקוח בינ"ל.

בין כותרות להדלפות

ניר דבורי
אבל קדמו לכך מספר ניסיונות בשבועיים האחרונים להציב שוב את העניין האירני בראש סדר העדיפויות העולמי, ניסיונות שכשלו ולכן באה ההדלפה אמש עם השרטוט העלום.

לפני מספר שבועות פרסם המרכז למדע וביטחון לאומי בוושינגטון מידע על "מחלקה 70" הפועלת בתוך תכנית הגרעין האירנית. מדובר בצוות מהנדסים ומומחי גרעין אירנים שבאצטלה אקדמית שדאג לאסוף מידע ממומחי גרעין באוניברסיטאות ברחבי העולם - בניסיון לייצר בנק ידע עצמאי אירני שיאפשר לה שלא להיות תלויה ברצונם של אחרים וייתן לה את היכולת הטכנולגית לייצר גרעין לעצמה בעצמה. המחלקה פעלה במשך יותר משני עשורים ואספה ידע רב שהיה הבסיס להקמת תוכנית הגרעין האירנית.

הפרסום הזה לא "תפס" כותרות ולכן בשבוע שעבר פרסם אותו מכון אמריקני תמונות לוויין חדשות המעידות על ניסיונות הסתרה של פעילות גרעינית כלשהי במתקן בפרצ'ין. בצילומים נראים פריטים שנערמו מחוץ לבניין המכיל את התא שנחשף כעת ונחשול מים שנובע מתוך או מקרבת הבניין.

החשד הוא שהציוד וזרם המים הנצפים בתמונות מעידים על נסיונות להסתיר או לטשטש פעילות גרעינית אסורה המתבצעת במתקן. גם הפרסום הזה לא גרר כותרות מספיקות.

לכן בסוף השבוע הגיעה הדלפה נוספת - הפעם בשם המוג'הדין חאלק - ארגון טרור הנלחם בשלטון האייתוללות מתוך ומחוץ לאירן. בשנים האחרונות חשפו אנשי הארגון פרטים רבים על תוכנית הגרעין האירנית - ויש הטוענים שהוא מהווה "מלבין" למידע מודיעיני לגופי ביון מערביים.

המסע לפצצה

אנשי המוג'הדין חשפו את שמותיהן וכתובותיהן המלאות של 11 סוכנויות גרעין איראניות המאוגדות בארגון המחקר החדש של משרד ההגנה האיראני- SPND, ושמותיהם המלאים של 60 המדענים האירנים המועסקים בהם בבניית הפצצות הגרעיניות האירניות.

לא תאמינו אבל גם הפרסום הזה לא קיבל פרסום רב מדי - ולכן החליט מי שהחליט להעביר את תמונות מתקן ההדמיה המסתורי בפרצ'ין לאנשי סוכנות הידיעות AP אתמול.

זה הצליח וברחבי העולם, ערב חידוש השיחות עם אירן, צוטטו בהרחבה הפרטים והתמונות התנוססו בראשי כל אתרי החדשות באינטרנט ובעמודים הראשונים בעיתונים. למישהו דחוף להראות שאירן של הפסיקה לרגע את המסע שלה לפצצה.

כך זה עובד לפעמים מאחורי הקלעים - הדלפות מגמתיות כדי לייצר דעת קהל, כדי לקדם אג'נדה. אבל אסור לשכוח גם ערב המלחמה בעירק ב-2003 הפיץ המודיעין האמריקני תמונות הדמיה של משאיות ועליהן מעבדות ניידות לייצור נשק כימי השייכות כביכול לצבא עירק. זו הייתה אחת העילות המרכזיות ליציאה למלחמה ולהפלת סדאם חוסיין - האיום שלעירק יש נשק כימי וביולוגי הרסני.

רק אף אחד לא הקפיד לציין שהמשאיות הללו מעולם לא נמצאו וככל הנראה גם מעולם לא היו קיימות.